Ana Sayfa Faydalı Bilgiler Kahve Hakkında Daha Önce Duymadığınız 20 İlginç Bilgi

Kahve Hakkında Daha Önce Duymadığınız 20 İlginç Bilgi

0
Kahve Hakkında Daha Önce Duymadığınız 20 İlginç Bilgi

Özellikle çalışan insanlar için kahve hemen hemen herşeydir. Yoğun çalışılan bir günün ardından bir yudum sıcak kahve tüm yorgunluğu alır ve dinlememizi sağlar. Bilindiği üzere başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkeleri kahvaltıda dahi kahve tüketmektedir. Bu listemizde kahve hakkında bilinmeyenleri listeledik.

1- Kahvenin enerji verdiği bilim adamlarınca kanıtlanmıştır. Etiyopya’da sıradan bir keçi çobanı keçilerini kahve ağaçlarının olduğu alana sürer ve keçiler kahve çekirdeğini yedikten hemen sonra sağa sola koşup zıplamaya başlarlar bu kahvenin enerji verdiğinin tespit edildiği ilk gündür.

2- Kafein kahve çekirdeklerinde bulunan ve ancak mikroskopla görünen kristal bir maddedir ve tüketildiği zaman enerji verir uyku kaçırır aşırı tüketimi ise ölümcül sonuçlara neden olabilir.

3- Bilinenin aksine kahve bir yemiş değil meyvedir. Tıpkı mango gibi ve çekirdeği kullanılır.

4- Bilinen ilk kahveyi tüketen medeniyet Afrikalılar’dır. Günümüzdeki gibi değilde salata malzemesi olarak kullanmışlardır. Çeşitli bitkilerle karıştırdıkları kahve çekirdeğini enerji ve güç için tüketmişlerdir.

5- Gizli kamera ve Webcam’in ilk icadı bir kahve makinesi neden olmuştur. Bir şirkette çalışan personeller aşağı katta bulunan kahve makinesini kontrol edebilmek için Webcam’i icat etmişlerdir.

6- 1975 yılında kral 2. Charles kahve tüketilen tüm yerlere kilit vurmuştur sebebi ise kahve tüketilirken kral hakkında konuşmaktır.

7- 2. Dünya savaşı başladığında yiyecekleri stoklamak amacı ile yiyeceklerin dondurulmasına karar verilmiştir ve ilk dondurulan şey ise kahve çekirdeğidir.

8- Bilim insanları günde 100 bardaktan fazla kahvenin sonucu ölüm olarak belirtmektedir.

9- Araştırmalara göre kahvenin kokusu bile uyku kaçırmaktadır.

10- Kremalı kahve sade kahveye göre daha uzun süre sıcak kalabiliyor.

11- Dünya genelinde suyun ardından en çok tüketilen içecek kahvedir.

12- Dünyada bilinen en yaşlı kedi 38 yaşındadır ve bu kadar uzun yaşamasının sebebi ise düzenli kahve tüketmesi olarak gösterilmektedir.

13- Kahve dükkanlarından gelen koku yanıltıcı olabilir çünkü bu tarz yerler müşterinin dikkatini çekebilmek için yapay kokular kullanmaktadır.

14- Fight Clup filminde hemen hemen her sahnede bir Starbucks bardağı yer almaktadır.

15- Dünya geneline en fazla kahve satışı yapan ülke Brezilyadır.

16- En fazla ticareti yapılan ürün kahvedir.

17- Söylentilere göre Volteire günde 50 fincan kahve içmekteydi.

18- Tuzlu kahve sadece ülkemizde tüketilmektedir.

19- Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde her gün 1.6 milyar bardak kahve içilmektedir.

20- Luwak kahvesi misk kedisinin dışkısından toplanmaktadır ve bu kahve dünyanın en pahalı kahvesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.