Kategoriler
Bilimsel Makale Çevre Konuları

İklim Elemanları Nelerdir Kısaca

Atmosfer olaylarının ortalama gitmesi durumuna iklim denir. İklim oldukça geniş alana sahiptir ve aynı kalan hava yapılarını inceler. İklim hem insanların hem de hayvanların yaşantısında önemli bir yere sahiptir. Bu hayatımızı etkileyen iklimin sıcaklık, basınç, rüzgar, nem, yağış ve bulutluluk gibi elamanları vardır. Bir bölgenin hangi iklime sahip olduğunu bulmak için iklim elamanların da yararlanılıyor. Bu iklim elemanlarını şu şekildedir.

  • Sıcaklık : İklim elamanlarının en başında gelir ve aslında diğer iklim elemanlarının da oluşmasını sağlar. Güneş ile dünya arasındaki mesafe sıcaklık derecesini değiştirir. Bu durum bize aslında sıcaklığı da etkileyen faktörler olduğunu gösterir.
  • Basınç ve Rüzgar : Atmosferinde oluşumunu sağlayan gazların yeryüzüne uyguladığı kuvvete basınç denir. Rüzgarlar ise yüksek basınç alanlarından alçak basın alanlarına yatay olarak geçen hava akımlarına denir. Basınç farkı rüzgarın esiş hızını etkiler. Ne kadar çok basınç farkı varsa o kadar rüzgar o kadar hızlı eser.
  • Nem ve Yağış : Yeryüzünde oluşan su birikintileri buharlaşarak atmosfere çıkar ve bu atmosferde bulunan su miktarına da nem denir. Havadaki nemin bir doyma noktası vardır ve bu doyma noktası aşılıp buz kristalleri veya parçacıkları, su damlacıkları halinde yoğunlaşıp yer yüzüne inmesine yağış denir.
  • Bulutluluk : Belirli zamanlarda, gökyüzündeki bulutlarla kaplı bölümünün bütün gökyüzüne oranına denir. Yıllık, günlük ve aylık olarak değişmeler gösterir.

“İklim Elemanları Nelerdir Kısaca” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.