Kategoriler
Günlük hayat Teknoloji Toplumsal Konular

İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İkinci el araba alımları yapılırken ne yazık ki dolandırıcı olan satıcılar ya da sorunlu olan arabalardan daha fazla para almak isteyen satıcılar ikinci el araba satın almak isteyen kişileri mağdur ederler. Böyle bir durumla neredeyse hergün karşılaşmanız mümkün. Bu yüzden araba satın alırken arabayı inceleyerek mağdur durumuna düşmekten kendinizi kurtarabilirsiniz.

Öncelikle eğer ikinci el bir araba satın almaya karar verdiyseniz güvenilir olan yerleri incelemekten işe başlayabilirsiniz. Örneğin ikinci el araba satan otomobil galeri vardır. Hiç tanımadığınız birinden almaktansa yeri belli olan bir yerden almanız çok daha uygun olacaktır. Ancak eğer kişiden almayı tercih ediyorsanız, arabayı incelemeye giderken yanınıza otomobil tamircisi almanız sizin yararınıza olacaktır. Sonuçta bir tamircinin arabayı inceleyebilme ve arabanın kusurlarını görebilme becerisi oldukça fazladır.

İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Otomobilin çalıntı bir araba olup olmadığını anlamak için mutlaka motor ve şase numaralarını, ruhsatta ki motor ve şase numaralarıyla karşılaştırmalısınız. Eğer kişiden alım yapıyorsanız bu oldukça fazla dikkat etmeniz gereken bir noktadır. Aracı beğendiyseniz ve tamirci ile birlikte arabayı incelediğinizde veya arabayı bakım kontrolüne götürdüğünüzde aracın herhangi bir sorunu çıkmadıysa bir sonra ki adımınız araba ile deneme sürüşüne çıkmak olmalıdır.

Bir çok alıcı bunu atlar. Arabayı kullanırken araba da olan ufak sorunları anlamanız çok daha rahat olacaktır. Araçta bir takılma ya da ses sorunu varsa bu şekilde anlayabilirsiniz. Ayrıca aracın modelini beğenmek o arabayı kullanmaya uygun olduğunuzu göstermez. Bu şekilde aracın yola hakimiyetini ve sizin de araca hakimiyetinizin nasıl olduğunu ölçebilirsiniz.

Arabanın iç durumunu incelemeyi kesinlikle atlamayın. Koltuk döşemelerinin almış olduğu zararları tamir ettirmek size oldukça pahalıya mal olabilir. Bunları ufak detaylar olarak görmeyin aracı dikkatli incelemekle tespit edebileceğiniz bu gibi detaylarla aracın fiyatını oldukça düşürebilirsiniz. Son olarak aracınızı incelerken en ince detayı dahi görebilmek için gündüz saatlerini yani gün ışığını tercih etmelisiniz. Son olarakta arabayı satın almaya karar verdiyseniz aracın sahibi ile Trafik Şube Müdürlüğüne gidip gerekli sorgulamaları yapmayı kesinlikle unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.