Kategoriler
Geçmiş Tarih Günlük hayat İslam Dini

Hz.Ebu Hüreyre’nin Açlık Hali

Hz.Ebu Hüreyre’nin Açlık Hali;

Hz.Ebu Hureyler radıyallahu anh bir keresinde ketenden bir bezle burnunu silerken şöyle dedi. Şu hale ne demeli! Ebu Hüreyler bugün ketenden bir bezle burnunu temizliyor. Halbuki Hz.Peygamber Sallallahu Aleyhi Vesellem’in minberi ile odası arasında baygın yattığım ve halkın beni deli zannederek ayakları ile boynuma bastıkları günleri de hatırlıyorum. Halbuki o delilik değil açlıktı.

Ebu Hüreyler radıyallahu anh günlerce aç kalmaktan dolayı baygınlık geçiriyordu. Halk ise onun delirdiğini zannediyordu. Denilir ki, o devirde deliren kimsenin boynuna ayak basılarak tedavi edilirdi.

Hz.Ebu Hüreyre
Hz.Ebu Hüreyre

Hz.Ebu Hüreyre radıyallahu anh çok sabırlı ve kanaatkar kimselerdendi. Çoğu zamanları açlık içerisinde geçerdi. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’in vefatından sonra Allahu Teala fetih kapılarını açınca bolluk geldi. Buna rağmen çok ibadet ederdi. Yanında içi hurma çekirdekleriyle dolu bir kesesi vardı. Onlarla tespih çekerdi. Kese tamamen boşalınca, hizmetçisi onu doldurur, yanına koyardı. Onun şöyle bir adeti daha vardı. Kendisi, hanımı ve hizmetçisi geciyi üçe bölerlerdi. Her biri sırayla bir bölümünü ibadetle geçirirdi.

Ben dedemin de buna yakın bir adeti olduğunu rahmetli babamdan duymuştum. Gece saat bire kadar babam dini kitapları okumakla geçirir, saat birde dedem teheccüd kılmak için kalkarmış. Dedem babama uyumasını söyler. Bunun üzerine babam uyurmuş. Dedem teheccüd namazı kılmakla meşgul olur, imsak vaktinden yaklaşık kırk beş dakika önce büyük amcamı teheccüd için uyandırır, kendisi peygamberimizin sünnetine intiba ederek gidip istirahat edermiş.

“Hz.Ebu Hüreyre’nin Açlık Hali” için 4 yanıt

:)) olabilir usta, herkesin inanci kendinedir, ins senin tarafindan yazilmis bir guzel yazinida okuma firsatimiz olur:):) ben korktum sadece yazi yanlismi yazilmis diye, allah cikarmasin yoldan din bilgimizi biraz kotu malesef:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.