Kategoriler
Doğa ve Yaşam Dünya ülkeleri Güncel Haberler Günlük hayat Günün Tarihi

Haiti’de ölü sayısı 200 bin’i geçti

Depremde yerle bir olan Haiti’de, ölü sayısının 450 bini bulacağı açıklandı Atom bombası atılan Hiroşima ve Nagazaki’deki toplam ölü sayısı 200 bindi

Haiti’de 12 Ocak’ta yaşanan depremin ardından ortaya çıkan korkunç bilanço gün geçtikçe daha da netleşiyor. 7.0 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı henüz tam olarak belirlenemese de, toplu mezarlara 150 binden fazla cesedin gömüldüğü bildirildi. Haiti İletişim Bakanı Marie-Laurence Jocelyn Lassegue tarafından yapılan açıklamada, “Halen enkaz altında 200-300 bin arası kişi olduğunu tahmin ediyoruz. Ancak emin olduğumuz bir şey var. O da elimizdeki rakamlara göre sadece başkent bölgesinde 150 binden fazla cesedin toplu gömülmüş olduğu” dedi. İkinci Dünya Savaşı’nda atom bombası atılan Japonya’nın Hiroşima kentinde 120 bin kişi, Nagazaki’de ise 80 bin kişi yaşamını yitirmişti. Hiroşima’da bomba patlar patlamaz 45 bin kişi ölmüştü. Patlamayı izleyen 3 hafta boyunca 15 bin kişi, bir yıl içinde ise 60 bin kişi daha öldü. Nagazaki’de ise patlama anında 31 bin kişi, patlamayı izleyen 3 hafta boyunca 32 bin kişi, bir yıl içinde ise 17 bin kişi yaşamını yitirmişti.

TÜRK EKİBİNE TEŞEKKÜR
Haiti Hükümeti nüfusu 2 milyon üzerinde olan başkentte evsiz kalan 600 bin kişinin akraba veya kırsal bölgelerde sığınma koşulları bulmalarını isterken, yardım kuruluşları 100 bin çadıra ihtiyaç olduğunu bildiriyor. Haiti’deki deprem sonrası hızla bölgeye giden ve çalışmalarını sürdüren Türk Kızılayı’na, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu’ndan teşekkür geldi.

Ezilen kol ve bacaklar apar-topar kesiliyor
Haiti’de yaralılar 19. yüzyılda savaşlarda yapılan ameliyatlarla kurtarılmaya çalışılıyor. Ülkede, deprem sonrası yaralananlara acil müdahale ameliyatları, daha anestezinin keşfinin yapılmadığı 19. yüzyılda savaş dönemlerinde uygulanan yöntemlerle yapılıyor. Yaralıların uzuvları kangren olmasını önlemek amacıyla anestezi kullanmadan kesiliyor. Deprem bölgesinde ameliyat aletlerinin zaman zaman votka ile strelize edildiği öğrenildi. ABD’den gelen Dr. Diana Lardy, enkaz altında ezilen kolların, bacakların, ellerin ya da ayakların çok acil bir şekilde kesilmesi gerektiğini kendilerinin de çok sayıda acil ameliyat yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Dr. Lardy “Bazen sadece 3 pens, 5 makas ve bir bisturi ile” ezilen uzuvları baş feneri ışığında kestiklerini vurguladı.

Kaynak: Sabah.com.tr (birinci ve ikinci)

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“Haiti’de ölü sayısı 200 bin’i geçti” için 3 yanıt

2868 di galiba boş sms atıyoruz ve 5 tl yardım yapabiliyoruz. bazen saçma düşünürüm ben, zaten fakir ülkeydi haiti, ya diyorum acaba iyi mi oldu. insanlar zaten açlıktan birbirlerini kesiyorlardı, yıllarca gelişememişler, belkide bir nimettir bu deprem şehitleri.. belkide bizlere en büyük ibretlik örneği…

Dunya yi beslemezsen sana ne petrol verir, nede topraginda yetistirecegi yiyecekleri. Allah’in kuderinten zaval olunmaz, ama 200 binlerden fazla insan oluyorsa bunu bence bir nevi cezalandirma yada ibretlik olay olarak gormek gerek. Basit bir rakam olmadigi icin bu kaniya variyorum. Gelismeyen toplumlar geri kalmisligin eseridir, ve bu tarz toplumlarda da herturlu pislik bulunur.. Yanlis anlamayin, hepsini kastetmiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.