Kategoriler
Doğa ve Yaşam Dünya ülkeleri Güncel Haberler Günlük hayat Günün Tarihi iletişim Toplumsal Konular

Haiti – insanlığın bittiği an!

Haiti’deki asrın felaketinde hayatını kaybedenlerin cesetlerinden sokaklar birer toplu mezara dönüştü. Sağ kalanlar ise açlık, yağma ve salgın hastalık tehlikesi altında. Ölü sayısı 200 bine yaklaşabilir. Yardım için Haiti’ye koşan dünya zamana karşı yarışıyor

Cesetler hastane çöplüğüne atılıyor
Karayipler ülkesi Haiti’de depremin ardından yaşanan dehşet artık sınır tanımıyor. Yaşam sokaklardaki ceset yığınları arasında sürdürülmeye çalışılırken yiyecek sıkıntısı çeken halk yağmalamaları engellemek için elde silah güvenliğini kendisi sağlamaya çaba gösteriyor. Uluslararası yardım ise hala yetersiz. Yetkililer ölü sayısının 200 bine ulaşmasından korktuklarını kaydederken çetelerden ve artçı saldırılardan korkan ve sokaklarda uykusuz yaşayan Haitililer, artık yardımlardan ve hayattan umudunu kesmiş durumda. Kimisi ülkeden kaçmaya çalışıyor, kimisi ise tek çözümlerinin yağma olduğunu söylüyor.

haiti Deprem sonrasi
haiti Deprem sonrasi

MÜCEVHERİNİ SATTI
Fransız AFP ajansına konuşan Talulum Saint Fils, ailesini depremin vurduğu Port-au-Prince kentinden çıkaracak otobüs biletini almak için mücevherlerini sattığını söylüyor. “Sokaklar ölü kokuyor. Hiçbir yardım yok. Çocuklarım burada hayvanlar gibi yaşayamaz” diyor. 7.0 büyüklüğündeki depremle cezaevinin bir bölümünün de yıkıldığını dile getiren Evelyne Buine adlı Haitili, “Sokaklar canilerle dolu. Bir anda etrafta tüfekli adamlar gezmeye başladı. Halk aç, susuz. Herkes kendi haline bırakılmış durumda. Polis yok. Her yer çok tehlikeli” dedi.

haiti Deprem sonrasi
haiti Deprem sonrasi

GIDA VE SU SIKINTISI
Yaklaşık 50 bin ceset topladıklarını belirten İçişleri Bakanı, ölü sayısının 100 ile 200 bin arasında olabileceğini belirtiyor. 250 bin kişinin yaralandığı, 1,5 milyon kişinin evsiz kaldığı da belirtildi. Cenevre’deki BM yardım Koordinasyon Merkezi Sözcüsü Elisabeth Byrs, “Bu, BM’nin karşılaştığı en berbat felaket, çünkü bütün yerel altyapı mahvoldu” dedi. Bir yardım görevlisi kurtulanların gıda ve su sıkıntısının büyük olduğunu belirtti.

haiti Deprem sonrasi
haiti Deprem sonrasi

Twitter’dan 35 milyon $ yardım
HAİTİ’YE dünyanın dört bir yanından yardım yağarken şu ana kadar ülkeye yardım malzemeleri ve gıda yüklü 74 ayrı uçağın indiği belirtildi. İlk varan gemideyse gıda olarak muz, suyu kaynatıp hastalıklardan arınmak içinse kömür vardı. İnternet üzerinden 35 milyon dolar toplandı. Brezilyalı ünlü top model Gisele Bündchen 1 buçuk milyon dolar bağışlarken, film yıldızı Sandra Bullock 1 milyon dolar, Madonna ise 250 bin dolar bağışladı.

Üç başkan öncülük edecek
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, bugün depremin vurduğu Haiti’ye gidiyor. Ban, BM Dünya Gıda Programı’nın Haitililere gıda dağıtmaya başladığını, hem ABD Başkanı Obama liderliğindeki yönetimle hem de diğer ülkelerle eşgüdüm halinde çalıştıklarını söyledi. Obama ile eski başkanlar Bill Clinton ve George Bush deprem mağdurlarına para yardımları için ülke çapında yürütülen kampanyaya öncülük edecek.

72 saat sonra yaşanan mucize
HAİTİ’Yİ yerle bir eden depremin ardından enkaz altında kalan yüzbinlerce kişiyi kurtarma umudu her geçen saat azalıyor. Ancak nadir de olsa sevindirici gelişmeler yaşanmıyor değil. Bunlardan biri de enkaz altında 72 saat kaldıktan sonra dün sabah saatlerinde kurtarılan 33 yaşındaki Lidovia Pierresaint. Umut veren bir diğer gelişme ise Port-au-Prince Üniversitesi’nin enkazından Mikila Foster isimli 25 yaşında bir öğrencinin kurtarılması oldu. Haiti’deki kurtarma çalışmalarını 27 ülkeden bin 500’ü aşkın uzman sürdürüyor. 115 kurtarma köpeğiyle yürütülen çalışmalarda şimdiye kadar 58 kişi kurtarıldı.

Kaynak: Sabah.com.tr

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“Haiti – insanlığın bittiği an!” için 4 yanıt

Ne kadar aci bir durum. Utanmasam sinirimden aglayacam, isan oglunun ne kadar aciz ve yardima muhtac oldugunu bir kere daha dunya gordu. Allah yardim etsin, bu dirami kimse bos gecmesin, sitelerinizde de buna yer verin arkadaslar..

yorum yapablecek kadar güçlü değilim. nedense bu denli konuları ele almak beni insanlığımdan nefret ettiriyor. ne kadar ikiyüzlü bir dünyadayız. önce sömürge ile insanları hayvan muamelesi yap sonrada insan olduklarını düşünüp yardım et. ben kınıyorum a.b.d ve yandakçılarını…

allah yarımcıları olsun güzel kardeşlerimizin, masum çocuklarımızın…

yabanci ajanslari da takip ediyorum hic te ic acici haberler yazmiyorlar haiti icin. http://www.spiegel.de/panorama/ kargo ucaklari kaotik arazi yapisindan dolayi inis yapamadiklari ve geri dönmek zorundan kaldiklarini okuyorum. ulasabilen yardim kurum ve kuruluslarin elemanlari sok icinde kalmislar elim manzaralardan.http://news.feed-reader.net/ sahiden cok endise verici haberleri okumak insanin tüylerini diken diken ediyor
Allah yardimcisi olsun yoksul bir milletti haitililer http://www.lateinamerikanachrichten.de/?/artikel/513.html

tesekkurler hocam bu bilgi icin. Cok uzuldugu bir noktada olen kisilerin bir çop gibi sokaklarda coplanmasi, kagit gibi firlatilmasi. Allah vermesin boyle bir felaket, cok zor bir durum.. Kurtulanlarinda psikolojik olarak cok sorun yasayacagindan eminim, ben burda yasiyorsam..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.