Kategoriler
Güncel Haberler

Hadi kürt sorununu çözelim hep beraber…

Şunu kabul edelim: Türkler ve Türk devleti olarak çok büyük bir hata yaptık. Kürt probleminin doğmasına biz neden olduk.

Nasıl yaptığımızıda anlayalım: Biz Türkler asırlar boyunca bizden olmayan insanlara çok fazla hoşgörü ile yaklaştık, bizim yanımızda yer almalarına izin verdik, onarı Türk kimliği altında toplama hatasına düştük. Aynı şeyi Kürtler içinde yaptık. Adamlara kendi ırkları adı altında yaşamaları yerine Türk kimliği ile yaşamalarını istedik, bunun içinde devlet olarak mantıksız yollar izledik.

Bunu anlamak için biraz empati yapalım: Almayanyada yaşan türkler için Alman devleti Almanız, hepimiz dese ve Alman kimliği altında Türkleri toplamaya çalışsa ne yapardınız ? ne yapardık ? Bunu kabul edebilirmiydik ? Tabiki etmezdik..

Aynı şey Kürtler içinde geçerli, onlara dayatılan şey aslında kardeşlik felsefesi altında Türk kimliği ile birleşmek olmamalıydı. Bunun yerine onlara oldukları gibi, azınlık kimlikleri ile hitap etmeli, kimliklerini kabul etmeli, onlarında kendi kimlikleri ile yaşayabilmelerini sağlamalıydık.. İsde bu yol kürt problemini ortadan kaldırabilirdi. Ancak biz tam tersini yaptık.

Aslında bu bir hata değil eksiklikti. Çünkü Türkler başka milletden insanlara kendi ırklarından daha fazla yakın olmuşlardır hep ve tek millet, tek vatan felsevesi ile yüzyıllar boyunca dünyanın yarısını feth edip 600 yılı aşkın hüküm sürmüşüzdür. Ancak tabiki sonuda tek vatan tek millet kuyrgüsü yüzünden olmuştur..

Kürt problemini çözmek mi istiyorsunuz, şunlardan başlayalım:
Kürtleri kendimizden görmeyi bırakıp azınlık olarak görmeliyiz. Onlara Kürt kimliklerini geri verelim, kendi kimlikleri ile Canım T.C topraklarında yaşasınlar. Bunu Türkiyeye yayalım ve artık Türk-Kürt kardeş değildir vurgusunu yapalım (bunu ben değil kürtler söylüyor), ancak bu demek değildirki kardeş gördüğümüz kürtleri ayrı koyacağız, asla onlar yine kardeşimiz. İsteyen olur kardeş, istemeyen olur yan tarafta komşu :)

Çözelim diyoruz ya kürt problemini, yukarıdakilerden başlayalım. Sonrada demokrasi adına her ırkdan insana bu topraklarda eşit ve özgür haklar verelim. Ancak bu haklar Türklüğü ve Türk milletini küçültecek şeyler olmamalı.

Azınlıklarımıza Türk demeyi bırakıp sadece kendini Türk olarak görenleri, hissedenleri Türk diye bilelim. Bırakalım azınlıklar kendi dinleri, ırkları ile yaşasınlar. Onlara bu verilmesi gereken özgürlüğü verelim.

Bunları yaparken Türkiye cumhuriyeti devleti bölünmez ilkesinden ayrılmayalım. Bu ülke Türkiye ve Türk milletinindir, içinde yaşayanlar bizim zenginliklerimizdir. Ancak buna tehtid oluşturacak her ihtimalide çözebilecek organları kurmalı. ABD nin CIA, FBI i varsa bizimde bu tarz ulusal güvenlik örgütlerimiz olamalı.

Bak bu problemide çözdük, artık kardeş kardeş yaşayın Türkiye Cumhuriyetinde..

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.