10 kasım sözleri ile büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı, seneyi devriyerisi için hazırladığımız en anlamlı 10 kasım sözleri ve sosyal medyada paylaşabileceğini anma mesajlarını bu sayfada bir araya getiriyoruz. Kalitesine ve duruşuna bir çok ünlü ve büyük devlet adamı şahit olmuş, bu duygularını tarihe altın harflerle kaydedilecek güzel sözlerle kaydettiler. Bu yorumları da yazının ilerleyen kısımlarında keşfedebilirsiniz..

10 kasım sözlerine geçmeden önce buradaki Resimli 10 kasım ile ilgili sözler sayfasında resimli sözler bulabilirsiniz ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz..

Atatürk hakkında daha fazla bilgiye wikipedia Türkiye sayfasından ulaşabilirsiniz.

Anlamlı 10 kasım Atatürk’ü anma sözleri

Gerçek asker, gerçek lider, gerçek bir komutan, 10 kasımda seni saygıyla anıyoruz.

Tarihin gördüğü ve yetiştirdiği en yetenekli osmanlı subayı, Ata sıfatı alarak Türklerin onurunu ayağa kaldırıp, sıfırdan bir ülke kuruyor. Bu daa önce tarihde görülmemiş bir olaydır. Saygıyla anıyoruz..

Yaptıkları ve bıraktıklarıyla 100 sene sonraki isyancı sözlere hala cevap verebilen tek lider. Akıllı, göz alıcı, tebessümü cennetin kapılarını açar. Bize bıraktığın bu ülke için dualarımız sonsuzluk yolunda hep seninle olsun.

Bu günü unutmayın, zira bu gün tarihin gördüğü en büyük insanlardan birinin yıldız olup gökyüzünde hilal ile buluştuğu andır. O hilal ve yıldız yıllardır bizi koruyor, korumaya devam edecek. Saygımız sevgimiz hep ve her zaman seninle Atam.

Kurtuluş savaşında binlerce kahramanın güvendiği ve yanında yer aldığı bu lidere iyi bakın. Çünkü asla böyle bir örnek daha karşımıza çıkmayacak.. Anısı ve emaneti hep yanımızda..

Bir lider düşünün yıllardır kullanılan başka bir milletin alfabesini kendi öz alfabesi ile değiştiriyor. Bunu yapabilen kaç lider gördü bu tarih ? hiç..

Atatürk’ün bize mirası gençlerimize olan inancımızdır. O inanç bizi ve tarihimizi her zaman bir adım önde taşıyacaktır.

Tarihi sevmeyenlere tarih sevgisini aşıladın, sen bu ülkede yetişen en büyük beyinlerden birisin. Yerin her zaman gökyüzünde, güneşin tam ortasında olacak.. Doğduğunda içimiz ısınacak, battığında kahrolacak…

Kanlı topraklarda sıfırdan başlamak için bize ilham oldun, cesaret verdin, sevgini yüreğini verdin. Ve sayende hep gülümseyerek bakıyoruz geçmişe, gelecek artık bir adım ötemizde. O kadar basit, o kadar zarif..

10 Kasım bir kutlama günü değildir, tarihin ağladığı bu günü anmak ve hatırlama günüdür…

Başkoyduğu yolda memleketini yeniden ayağa kaldıran bu adama iyi bakın, gözlerinde akıp giden gençliği, bıraktığında verdiği emeklerin boşa olmadığını hissettiren tebessümü hep karşımızda olacak.

Büyük komutan, bu tarih de yer aldığımız için ne kadar şanslıyız görmedin ama bunu hissedebildiğini biliyoruz. Yıldızlar yol göstericin olsun, vatanımızın çizgisine referans olsun, bu anlamlı günde birliğimiz daim olsun….

İnternetdeki en anlamlı 10 kasım sözleri

“Kasımda aşk başkadır çünkü bize ölümsüz bir aşkı hatırlatır. 10 Kasım 193∞.”

Atatürk, yirminci asrın en büyük gerçeğini yaratan adamdır.

“Adını Türk tarihine altın harflerle yazdıran büyük şahsiyet sen Türk milletinin kalbinde ebedi yaşayacaksın.”

Mustafa Kemaller ölmez, rahat uyu paşam.

10 Kasım sabahının verdiği hüznü, Atatürk’ü daha iyi anlayarak yeniyorum.”

Atatürk, Türk Milleti’nin ruhunda Türk bayrağı gibi dalgalanan bir baştı.

“Ufukta bir ışık belirdi 10 Kasım sabahında, güneş doğmuyor, hava karanlık sokaklar ıssız … Cumhuriyet ağlıyor!”

2020 yılı 10 Kasım’ında bir kez daha vatanımızın başı sağ olsun.

“Atatürk, tarihte, memleketinin en büyük adamlarından biri olarak kalacaktır.”

Bu vatan senin gibi bir kahramanı ebediyen bir daha görmeyecek yerinde rahat uyu.

“Atatürk, şahsiyet ve yeteneğin dev gibi bir simgesi idi, o, yirminci yüzyılın en görkemli olayını yaratan adamdı.”

Büyük Atatürk! Seni seven ve anlayan bir gençlik her zaman var olacaktır.

Bu vatan senin gibi bir kahramanı ebediyen bir daha görmeyecek yerinde rahat uyu…”

Bu Türk milleti yastadır. Çünkü yeni Türkiye’nin yaratıcısı olan eşsiz şefini kaybetmiştir.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve yeniliklerin sahibi olan Atatürk, fikirleri ile her zaman yaşayacak ve yaşatılacaktır.”

10 Kasım sabahının verdiği hüznü, Atatürk’ü daha iyi anlayarak yeniyorum.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve yeniliklerin sahibi olan Atatürk, fikirleri ile her zaman yaşayacak ve yaşatılacaktır.”

Büyük Atatürk! Seni seven ve anlayan bir gençlik her zaman var olacaktır. Rahat uyu paşam!

“10 Kasım 1938’den bugüne seni her zamankinden daha çok özlüyor ve daha iyi anlıyoruz. Ruhun şad olsun.”

Avrupa, savaştan sonra belirmiş az sayıdaki yapıcı devlet adamlarından birini kaybetti.

“Atatürk, Türk Milleti’nin ruhunda Türk bayrağı gibi dalgalanan bir baştı.”

Atatürk, dünyanın çok nadir yetiştirdiği dâhilerdendir. O, bütün bir tarihin seyrini değiştirmiştir.

“Yine bir 10 Kasım ve sen yoksun. Seni çok özledik be Atam. Sensiz geçen 78 yılda boşluğun hiç dolmadı. Mekânın cennet olsun…”

Milletine bu kadar az zamanda bu ölçüde hizmet edebilen tek devlet adamı Atatürk’tür.

“10 Kasımda ben üzgünüm neden? Çünkü bizden ayrıldı Atatürk’üm, bizden kalbimiz kırık gönlümüz buruk çünkü bizden ayrıldı en güzel varlık.”

Adını Türk tarihine altın harflerle yazdıran büyük şahsiyet sen Türk milletinin kalbinde ebedi yaşayacaksın.

“Atatürk, dünyanın çok nadir yetiştirdiği dâhilerdendir. O, bütün bir tarihin seyrini değiştirmiştir.”

Atam sen rahat uyu yolcusuyuz biz hürriyetin, Atam sen rahat uyu bekçisiyiz cumhuriyetin.

“Ey yüzü gibi kalbi de güzel insan emanetlerine sahip çıkacağımıza söz verirken bir On Kasımı daha seni yâd ederek anıyoruz. Seni çok seviyor ve çok özlüyoruz.”

“Atatürk gibi insanlar bir nesil için doğmadıkları gibi belli bir devre için de doğmazlar. Onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihinde hüküm sürecek insanlardır.”

“Sen yalnızca Türk milletinin değil dünya üzerindeki ezilmiş milletlerinde önderi oldun. Çünkü onlar, seni örnek alarak bağımsızlıklarını kazandılar.”

“Atatürk yalnız kahraman milletinin büyük bir şefi olmakla kalmamıştır. O, aynı zamanda insanlığın da en büyük evladı olmuştur.”

“O, benzeri olmayan bir devlet adamı idi. Diktatörlerin tahammül edemediği serbest bir nizamla, demokrasilerin başaramadığı ve başaramayacağı işler yapmıştır. Tarihte böyle adamlar devirlerine kendi adlarını vermişlerdir.”

“Her 10 Kasım’da olduğu gibi bu 10 Kasım’da da Atatürk’e olan bağlılığımızı ve sevgimizi ortak düşünce ve duygularla bir kez daha dile getiriyor, büyük önderimizi özlemle anıyoruz.”

“Atatürk, tarihte teşkilatçı bir dahi, bir milletin harikalar yaratan yöneticisi ve memleketinin kurtarıcısı olarak kalacaktır.”

“Çağımızda hiçbir isim Atatürk’ün adı kadar büyük saygı yaratmamıştır.”

“Bir milleti, uçurumun kenarından sarsılmaz azmiyle kurtaran, kuvvetlendiren, yükselten yöneticiler arasında Atatürk, en birincisidir.”

“O genç ve dahi Türk şefinin o esnada Çanakkale’de bulunması, müttefikler bakımından talihin en acı darbelerinden biridir.”

“10 Kasım sabahı 09.05 bütün sirenler çaldı, bütün gözyaşları aktı, bütün herkes hazırda, sen hiç unutulmazsın çünkü sen Atatürk’sün…”

“Türk milletinin eşsiz evladı Atatürk! Sen ebedi istirahatgâhında rahat uyu. “En büyük eserim.” dediğin Türkiye Cumhuriyeti bizlere emanettir. Türk Milleti.”

“Ulusumuzun güvenine layık olacak bir şekilde millet adına çalışmalarımıza bütün gücümüzle devam edeceğimize manevi huzurunda söz veriyoruz.”

“Avrupa, savaştan sonra belirmiş az sayıdaki yapıcı devlet adamlarından birini kaybetti.”

“Türk Milletinin her bir ferdi Atatürk’ün getirdiği ilke ve devrimlerin gönüllü ve azimli birer koruyucusu olmaktan büyük bir onur duymaktadır.”

Dünya Liderlerinin Atatürk Hakkındaki Görüşleri

John F. KENNEDY (ABD başkanı)
Atatürk bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır… Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye’nin doğması yeni Türkiye’nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan ve o zamandan beri koruması, Atatürk’ün Türk halkının işidir. Şüphesiz ki, Türkiye’de giriştiği derin ve geniş inkılaplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren bir örnek yoktur.

Franklin ROOSEVELT (ABD Başkanı)
Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır.

Chicago Tribune Gazetesi, ABD
Dünya sahnesinden tarihin en dikkat çekici adamlarından biri geçti.

Aristide Briand,Fransız Başbakanı, 1921
Yeni Türk Devleti ile Ankara Antlaşması’nın imzalanması nedeniyle; “Bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, Mustafa Kemallerle anlaştı” diyenlere Fransız Başbakanının Mecliste verdiği cevap: “Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve o’nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir andlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum.”

Vladimir İliç Lenin, Rus İhtilali Lideri, 1921
Mustafa Kemal sosyalist değildi. Fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir. O, soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultanı da yaranıyla birlikte alt edeceğine inanıyorum.

Roozwelt (Franklen D.) 1928, ABD Başkanı
Sovyet Rusya Hariciye Nazırı Litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa’nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana Avrupa’nın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.

New York Times
Savaş sonrası döneminin en yetenekli liderlerinden biri.

Sir Charles Townshend, İngiliz Generali, 1922
Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal’de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.

Eleftherios Venizelos, Yunanistan Başbakanı, 1933
Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir… Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir.

Winston Churchill, İngiltere Başbakanı, 1938
Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk Ulusu’nu yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır. Her sınıf halkın o’nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye’nin Ata’sına layık bir tezahürden başka birşey değildir.

Prof.Walter L.WRIHT Jr., Alman prof.
O, kişisel kazanç ve ün peşinde koşan basit bir diktatör değil, gelecek kuşaklar için sağlam temeller atmaya uğraşan bir kahramandı.

Liderlerden 10 Kasım Mesajları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan;
Tüm dünyanın takdirini kazanmış istisna şahsiyetlerden biri olan Gazi Mustafa Kemal, başkomutan olarak elde ettiği zaferler ve banisi olduğu Cumhuriyetimizle saygın bir lider olarak tarihe ismini yazdırmıştır. Gazi Mustafa Kemal’in ‘en büyük eserim’ dediği ve gelecek nesillere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni, ecdadımızdan aldığımız güç ve ilhamla daha ileriye taşımak, daha güçlü, daha müreffeh bir ülke haline getirmek için mücadele ediyoruz. Türkiye, demokraside ve kalkınma mücadelesinde, özellikle son 13 yılda çok önemli mesafe kat etmiştir. Bununla birlikte, coğrafyamızdaki bin yıllık varlığımızın her anında olduğu gibi bugün de, milletimizin birliğine, ülkemizin bütünlüğüne yönelik saldırılarla karşı karşıyayız. Ülke ve millet olarak, varlığımıza yönelik tehditlerin üstesinden gelmek için yürüttüğümüz mücadelede verdiğimiz kayıpların, özellikle de şehitlerimizin acısını yüreğimizde taşıyoruz. Bu saldırılar karşısında, ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ ilkesi etrafında sürdürdüğümüz mücadelenin başarıya ulaşacağından asla şüphemiz yoktur. Gazi Mustafa Kemal, bu milletin en zor zamanında liderlik ettiği istiklal ve istikbal mücadelemizi başarıya ulaştırmıştı. Biz de bugün, ülkemizde ve bölgemizde yaşanan olaylar karşısında aynı dirayetle hareket ediyoruz.

Başbakan Ahmet Davutoğlu;
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük ideali, Türkiye’yi birlik ve beraberlik içinde, müreffeh bir ülke olarak muasır medeniyetler seviyesine çıkarmaktı. Bugün büyük Türkiye yolunda hızla ilerleyen ülkemiz, demokratik hak ve özgürlükler alanında büyük mesafeler kat ederek dünyanın en saygın ülkeleri arasında yer almıştır.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu;
10 Kasım sadece Mustafa Kemal Atatürk’ü anma değil, o’nun eserlerini geliştirerek geleceğe taşıma azmimizi yinelediğimiz gündür. Yolumuzu da kendisinin akıl ve bilimi temel alan düşünce sistemi aydınlatmakta, karşılaştığı güçlükleri yenmesini bilen direnci, bize güç vermektedir. Atatürk’ün mirası Türkiye Cumhuriyeti, çağdaş dünyada hak ettiği yere yükselecektir.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar;
Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak ‘Büyük ölülere matem gerekmez; fikirlerine sadakat gerekir’ düşüncesinden hareketle, Ebedi Başkomutanımız Atatürk’ün maddi varlığının aramızdan ayrıldığı 10 Kasım tarihini bir matem günü olarak kabul etmek yerine, o’nun düşünce ve devrimlerini daha iyi anlamak ve anlatmak için bir fırsat olarak görüyoruz. Atatürk, aramızdan ayrılışından bu yana geçen 77 yıllık sürede, sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olmakla kalmayıp, bütün dünyada kabul gören engin düşünceleriyle, çağdaşlaşmayı hedefleyen toplumlar için de uyanışın öncüsü olmuştur. O’nun düşünce sistemi; insan sevgisi, bilim ve akılla beslenen birleştirici ve bütünleştirici yapısıyla milletimiz ve insanlık için kurtuluşun, bağımsızlığın, gelişmenin, ilerlemenin ve uygarca yaşamanın evrensel bir sembolü hâline gelmiştir. Atatürkçü Düşünce Sistemi, bu özellikleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olarak yaşamasının teminatı olan değerler manzumesidir. Aziz Atatürk; Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak, yolumuzu aydınlatan fikir ve düşüncelerinin ışığında; ciddiyet, samimiyet, diyalog ve koordinasyon içinde çalışıp etkin, caydırıcı, saygın bir ordu olan Silahlı Kuvvetlerimizin itibarına katkı sağlayarak milletimizin birlik ve beraberliğinin ve bayraklaşan kutsal vatan topraklarının bekasının en önemli teminatı olmaya devam edeceğimize, manevi huzurunuzda söz veriyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.