Gebeliğin her yaşta yaşanmasının hem psikolojik hem biyolojik açıdan mümkün olmadığını biliyoruz.Gebelikte ideal bir yaş var mı yok mu? Bu soru geçmişten günümüze gelen bir muamma. Fakat son yıllarda teknolojinin gelişmesine paralel olarak yapılan deney ve gözlem teknikleri daha da geliştirildiği için bu sorunun cevabına oldukça yaklaşıldı.

Bu konuyla ilgili araştırmalar yapan uzmanların görüşüne göre gebelik için en ideal yaş aralığı 20 ve 30 yaş aralığıdır. Özellikle 35 yaşından sonra bayanlarda gebeliğin problemli olma riskinin oldukça fazla olduğu belirtildi. 35 yaşından sonra riski azaltmanın yolları vardır fakat bu riski sıfıra indirmez. Riski azaltmak için anne adayının sağlığına daha çok dikkat etmesi gerekmektedir. Yaş ilerledikçe riskli gebelik oranı arttığı gibi doğurganlık oranı da azalma göstermektedir. Uzmanlar ayrıca anne ve bebek sağlığı için iki doğum arasında en az 2 yıl gibi bir ara bırakmanın sağlıklı olduğunu belirtmektedirler. Ayrıca yapılan araştırmalara göre genç yaşta gerçekleşen gebeliklerde de sorunlar ortaya çıkıyor. Örneğin 18 yaşından küçük yaşta yaşanan gebeliklerde ölü doğum gerçekleşme veya düşük kilolu bebek doğurma ihtimali yüksek. Aslında bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hamileliğin her zaman risklerinin olduğunun bilinmesi ve önemli olan bu riskleri minumuma indirmeye çalışmayı bilmektir.

Doğum sonrası karşılaşılabilecek en büyük risk bebeğin Down Sendromu olmasıdır.Çocukta down sendromu görülme olasılığı anne yaşıyla orantıldır.Yaş ilerledikçe hastalığın görülme olasılığıda artmaktadır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.