Bizim ülkemiz ne yapmaya çalışıyor ben anlamadım. Anlayan varsa lütfen bana da anlatsın. İnsanları zorunlu olarak 8 yıl okula getirdik nerde ise silah zoruyla hapsettik. Birde zorunlu eğitimi 12 yıla çıkarmaya çalışıyorlar. Sistem 4+4+4 olacakmış.  Olsun olmaya da bir çocuk 6 yaşında okula okumaya başlasa 18 yaşında mezun olacak tabiki mezun olursa. Ama korkmayın olur 12 dersten nerde ise 10 tanesi zayıf olupta geçenler gördüm. Keşke insanlar 5 yıl okusa da daha kültürlü olsa istemem 12 yılı falan. Birde lisede mesleğe yönlendirme olacakmış güzel. Sizce geç değil mi çocuğun karakterini çözüp en azından 6-7. sınıftan meslek yönlendirmesi yapılmalı.

Ben şundan korkuyorum;Okullar 12 yıl bizim vatandaşımızı uyutur sonra da okul bitince işsiz güçsüz, mesleği olmayan  topluluk oluşur. Ve üretmeyen her daim devletin, milletin başına bela  bir gençlik.

Diğer ülkelere şöyle bir bakınca, zorunlu eğitim Japonya ve İsveç’ de 9 yıl. ABD ise iki üç hafta önce mecliste yeni eğitim modelini tartıştı. Bu modele göre; Yapmamız gereken bütün beceriler örneğin, halk oyunu oynama, piyano çalma, araba tamir etme ve aklınıza gelebilecek bütün beceriler bilgisayarda bir takım şekillerle beynin belli bölgelerini çalıştırarak öğrenebileceksin. Ben yani o formüle göre , iyi bir piyanist olabileceğim hemde maharetli olarak.

Biz mecliste bunları tartışmayalım boşverin. Biz önemli kanunları yaparken kavga edelim. Kavgalar çıksın bu vatana yararlı ne varsa sabote edelim. Sonra iş maaşa gelince kırk yıllık ahbap olalım ,ve bir çırpıda bir grup bile itiraz etmeden oylayalım. Vay ki vay. Demek ki biz bu idareye layığız.

Bir misal anlatayım;Hacca-cı Zalim geçmişte halifelik yapmış. Bu halifeye halk gelir der;Sen neden bu kadar zalimsin Hz Ömer gibi olmuyorsun derler.Halife ;Siz Ömer’ in halkı olsaydınız başınıza Ömer gibi adil bir halife gelirdi der.

Bir araştırmaya göre Brookly Downstake   Tıp merkezi araştırmacılarından  Dr. Steryl Smith’in Science Dergisinde yayınladığı makaleye göre:  İnsanın en iyi öğrenebileceği dönem ergenlik dönemiymiş. O dönemde bir takım reseptörler aktif oluyor. Tabiki biz köreltmezsek .Yapıyoruz köreltiyoruz ne hikmetse. Japonlara ait olduğu söylenen şu sözde diyorlarki ;Sizin çocuklarınız küçükken çok zeki oluyor ne oluyor da bu hale getiririyorsunuz diyorlar. Ah birde biz bilsek ne yaptığımızı.

Biz yıllarca liyakatsiz insanlarla yönetilmişiz. Adam kayırma, torpil , rüşvet ne ararsan var bizde.Ha unuttum birde ergenokonumuz var.

Boş verin dostlar biz uyuyalım, görmeyelim;kör, sağır ve dilsiz olalım.

4 YORUMLAR

  1. Okunmasi gerken harika bir yazi, Son donemde Turkiye uzerine yazdiginiz yazilarda ciddi anlamda gercekleri yaziyorsunuz. bu konuda ciddi bir takipcinizim hocam, gercekten insanlarin bilmesi, okumasi, gormesi gereken konular bunlar..

  2. Yazınız çok önemli bir konuya parmak basıyor. Zorunlu eğitimin süresini arttırmakla sorunu halledeceklerini sanıyorlar. Allah akıl fikir versin diyorum.

    Dip Not: Haccac hakkında alim ya da zalim demek yanlış olacaktır. O kişinin nasıl biri olduğunu ancak Allah bilir.

  3. Selçuk Bey ve Mert Bey teşekkkür ederim yapıcı eleştirileriniz için. Ayrıca
    Hacca zı Zalim diye tabir kişi öyle anılır olmuş bilmiyorum ismi mi yoksa lakabı mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.