Bugün Türkiye’de, askeri yargının sivil yargı ile rol değişikliği tartışılmakta. Aslında,rolünü arttıran bir kaç değişiklik oldu sivil yargı için.

Abartılı yorumlara neden olsa da, niyet iyi uygulama kötü. Çünkü hükümet bunu samimiyeti ile yapmamıştır. Bu açıktır. Müthiş bir darbe korkusu yaşıyorlar. Niye yaşamasınlar?

Geçmişte, darbeler ile muhtıralar Türkiye’de kader belirleyici oldu. Yinede, doğruluğu tartışılır bu darbelerin. Bana kalırsa, hem olumlu hemde olumsuz tarafları oldu.

12 Eylül öncesinde binlerce insanımızı kaybettik. Darbe oldu bu değişti mi? Hayır. Darbe sırasında çok insanımızı kaybettik. Sonra ölümler normale dönsede, demokrasi yarası değişmedi. Hep kanadı. 28 Şubat sürecinde tanklar yürütenler Milyarlarca doları mı hiç etti?

12 Eylül, hem sol hem sağcılar için kötü bir dönem olmuştur. "Çok insan" üzerinde gözlemde bulundum. Hiç biri darbeyi ve darbecileri sevmiyor, hatırlamak bile istemiyor.

Peki bütün bunlar, bu hassas dönemde askerin üzerine gidilmesini meşru kılıyor mu?

Hayır, kılmıyor. Ergenekon Davasını yöneten bir hükümetin, askeri karalamıyoruz deyip, aynı zamanda, derdim başımdan aşkın uğraşamam deyip, askerin yıpranmasına müsade etmeside hatadır. İhmaldir. Bu ihmalin sonu, kötü olacaktır.

Peki,Şemdinli’de askeri yargı sanıkları saldı,neden sivil mahkeme 39 yıl verdi?Askeri mahkeme mi,sivil mahkememi yanlış yaptı?

Sivil yargı, askeri yargıdan daha çok skandallara imza atmıştır. Ergenekon çamuru atamayınca Albay’a, mızıkçılık yapıp, işi sivil yargıya taşıttırdılar. Peki biz sivil yargıya nasıl güveneceğiz?

Neden ortak bir karara varılmıyor? Ortak bir yargı kurumu neden oluşturulmuyor?

Böyle bir ortamda yapılması gereken, askeri ve sivil yargının ortak kurumda karara varılmasıdır. İşte, demokrasi budur. Ortaklıktır. Ancak, ille de ben hakim olacağım diyorsan, geçmiş olsun demokrasi kan kaybından gider…

Peki kimlerin rolleri değişti?

Dün darbe sırasında bodrum katında saklanan adamlar,bugün demokrasinin baş savunucusu…

Aynı dönem demokrasinin uğruna darbe yapıp "hain" denilmesini göze alabilenler ise,demokrasi düşmanı ilan edilmiş.neredeyse tamamen yok edilmek isteniyor.

Tabi,çok ince bir çizgi vardır;

Her asker darbeci değildir.Bugünkilerde darbeye karşılar.Çünküyeni dünyada darbe yapan adam,emekli askerinde dediği gibi salaktır.

Tayyip Erdoğan neden üzerinde tarih olmayan belgede diretiyor?Neden bu hala belgedir diyor?

Önce bunu sorgulamak gerekir…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.