Kategoriler
Amo-Seo-PR Güncel Haberler Günlük hayat İnternet Dünyası Web Site Tanıtımları

Google Plus 31 Temmuzda aramizda! (+1)

Googlenin facebook da bulunan beğen eklentisine karşılık olarak çıkarttığı +1 özelliğinden sonra bu uygulamayla daha yakından işlevsel şekilde çalışacak olan google plus çok yakında devreye girecek. Nedir peki google plus ? Bir çeşit facebook hsabınız gibi ancak burda farklı olan ve öne çıkan bir kaç konudan biriside yaptığınız paylaşımların yada arkadaşlarınızın yaptığı paylaşımların google aramalarında kategorize şekilde sunulacak olmasıdır. Buna örnek vermek gerekirse sizin beğenip +1 e tıkladığınız bir yazı, profilinizdeki bir arkadaşınız konuyla alakalı bir arama yaptığında +1’lediğiniz yazı üst sıralarda çıkacak ve arkadaşınızı uyaracak. Aynı durum sizin arkadaş lışteniz içinde geçerli olacak. Onların beğendiği +1 li konular sizin aramalarınızda önde çıkacak. Örneğin bu yazıyı okuduğunuz sayfada başlığın hemen altında google +1 butonunu göreceksiniz, burda +1 ayaparsanız bu içeriği bir nevi arkadaşlarınıza önermiş olacaksınız ve kalitesine vurgu yapacaksınız, googlede bunu arama sonuçlarında ve arkadaşlarınızın bağlı olduğu yerlerde gösterecek. Burda birnevi kaliteli içeriğin ön plana çıkartılması hedeflenmiş. Ancak herşeyde, heryerde olduğu gibi bunuda kötü emelleri için kullanacak kitleler mutlakaca çıkacaktır :)

Google plus şuanda sadece davetiye ile üyelik alıyor, resmi sitesinde davetiye gönderilmiyor artık çünkü davetiyenin bittiğini söylüyor. Ancak şuanda google plusda aktif bir profili olan arkadaşınız varsa size davetiye gönderebilir. Olmadı 31 Temmuzu bekleyin, o gün geldiğinde google plus bütün dünyaya açılacak ve google profilleriniz artık görünür olacak. Bunun yanında googlenin gizlilik politikasında da değişiklikler olacak tabiki. Ancak her şekilde bu ayarları kendi insiyatifinize göre değiştirebileceksiniz.

Googlenin yaptığı bu atılım facebook ile ezeli bir mücadeleye dönüşmeye başladı bile. Ancak her zaman söylerim, yenilikler daima kazandırır. Şimdiye kadar google herzaman kendini geliştirmiş ve yenilemiş bir servistir. Facebook’un ise aktif kullanıcı kitlesinin olması ona artı kazandırsada googlenin bu mücadelede lider olacağından şüphem yok. Neden diye soracak olursanız google bir efsane :) üzerine aramak istediğiniz bir şey olduğunda malesef aklınıza ilk facebook gelmiyor :) Facebook a fazla ihtiyacınız olmayabilir, ama google herzaman olacaktır.

Son olarak, google de arama yapmadan önce makaleciye uğramayı unutmayın :)

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.