Malum google nin twitter ve facebook gibi sitelere rakip olarak öne çıkarmaya çalıştığı google buzz servisi google + (plus)’in gölgesinde kalarak geriye gitmeye başlamıştı. Zaten formatı gereği google +’nin varlığı durumunda google buzz servisinin devam etmesi çok anlamsız ve boş bir proje niteliğinde olacaktı..

Nitekim google + nin hızla yükselişi, yakın projelerin gözden çıkarılmasına neden oldu. Yakında ki bu tarih 14 Ocak 2012 yılında googl buzz, api özellikleriyle beraber komple yayından kaldırılacak. Bunun sebebini google + ya bağlayan google sözcüsü, ağırlığın bundan sonra google + üzerine verileceğini belirtiyor. Daha önceki eklediğimiz yayınlar google hesap sayfasında gösterilecek, ancak yeni iletiler, yada yayın ekleme işlemleri doğal olarak yapılamayacak. Zaten google + varken hiç kimsenin google buzz kullanması beklenemez, saçmada olurdu.

Daha önceki yazılarımda da söylediğim gibi, google bir kaç projesini sonlandırarak google + üzerinde yoğunlaşacak, yakın bir zamanda geliştirmelerle beraber reklam çalışmalarınada başlayacak. Google buzz’un kapatılması bunun en büyük işaretidir. Sanıyorum orkut projesininde kapanması yakın olacak google + ‘yi dahada büyüterek facebook tarzı ama daha yenilikçi bir sisteme doğru büyütecekler.

Google buzz ‘un google + ‘nin büyümesinde etkili olduğu söylensede bu saçmalıktan öte gitmez, zaten oldukça az olan google buzz takipçisinin google + ya yapacağı etki çok ama çok az olacaktır..

Google buzz’un kapatılma haberi 10.ayın 14 unde (2011) yayınlanmış (yani 12 gun once), ancak benim daha yeni farkındalığım oluyor…

:)

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.