Kategoriler
Az önce öğrendim Günlük hayat İnternet Dünyası

Google Buzz yayın hayatına veda ediyor..

Malum google nin twitter ve facebook gibi sitelere rakip olarak öne çıkarmaya çalıştığı google buzz servisi google + (plus)’in gölgesinde kalarak geriye gitmeye başlamıştı. Zaten formatı gereği google +’nin varlığı durumunda google buzz servisinin devam etmesi çok anlamsız ve boş bir proje niteliğinde olacaktı..

Nitekim google + nin hızla yükselişi, yakın projelerin gözden çıkarılmasına neden oldu. Yakında ki bu tarih 14 Ocak 2012 yılında googl buzz, api özellikleriyle beraber komple yayından kaldırılacak. Bunun sebebini google + ya bağlayan google sözcüsü, ağırlığın bundan sonra google + üzerine verileceğini belirtiyor. Daha önceki eklediğimiz yayınlar google hesap sayfasında gösterilecek, ancak yeni iletiler, yada yayın ekleme işlemleri doğal olarak yapılamayacak. Zaten google + varken hiç kimsenin google buzz kullanması beklenemez, saçmada olurdu.

Daha önceki yazılarımda da söylediğim gibi, google bir kaç projesini sonlandırarak google + üzerinde yoğunlaşacak, yakın bir zamanda geliştirmelerle beraber reklam çalışmalarınada başlayacak. Google buzz’un kapatılması bunun en büyük işaretidir. Sanıyorum orkut projesininde kapanması yakın olacak google + ‘yi dahada büyüterek facebook tarzı ama daha yenilikçi bir sisteme doğru büyütecekler.

Google buzz ‘un google + ‘nin büyümesinde etkili olduğu söylensede bu saçmalıktan öte gitmez, zaten oldukça az olan google buzz takipçisinin google + ya yapacağı etki çok ama çok az olacaktır..

Google buzz’un kapatılma haberi 10.ayın 14 unde (2011) yayınlanmış (yani 12 gun once), ancak benim daha yeni farkındalığım oluyor…

:)

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“Google Buzz yayın hayatına veda ediyor..” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.