Kategoriler
Google servisleri

Google arama ve olumsuz güncellemeleri!..

Malumunuz son zamanlarda google’nin arama sonuçlarını iyileştirme adına yaptığı güncelleştirmelerden haberiniz vardır. Panda vardı, şimdide penguen adında farklı varyasyonlarını hayata geçiren google bütün internet sitelerini olumsuz yönde etkilemeye başladı. Aslında bunu anlamak için google’nin ne yapmak istediğini öncelikle çözmemiz gerek. Malum google 10 yıl önceki google değil artık ve gelişen teknoloji ile hayat standartlarını değiştirme yolunda (bizlerin). Bu zor olacak, kesin, ancak acı çektireceği açık ve ortada :)

10 yıl önce Google arama sonuçları için kaliteli içerik olması yeterliydi, bunun üzerinde geliştirme yaparken günümüzde artık güncellik odaklı sonuçları sunmak istemesi yüzünden kaliteli içeriklerin sonu vahim olmaya başladı. Güncel bilgi göstereyim derken bir çok kaliteli sitenin, popüler sayfaları malesef silindi gitti. Acımadı acımadı demeyin, bir gün farklı penguen varyasyonları sizede el sallayabilir :)

Dedimya google eski google değil, dolayısıyla bir çok alışkanlıkda değişmek zorunda. Eskiden google için kaliteli içerik yeterliydi, ancak şimdi kaliteli içeriğin yanında güncellikde önemli bir yer tutmaya başladı. Nedir bu güncellik ? Sayfalarınızın ziyaretçiler ile iletişimidir. Google de göreceksiniz zengin snippet adında farklı bir uygulama çıktı. Bu özellik sayfalarınızın google botlarına oylama, yorum, yazar v.s gibi bir çok bilgili sunuyor, buda sayfadaki aktifliği ve etkiyi okumasına, buna göre arama sonuçlarına yansıtmasına katkı sağlıyor. Güzel bişey, hatda harika bişey ancak atlanan bir nokta varki oda bu uygulamaya geçmeyen milyonlarca sitenin olumsuz etkilenmesidir. Alt yapı daha webmasterlara iyi anlatılmadan, bunun yaygınlığı artırılmadan yapılan güncellemeler doğal olarak bizleri olumsuz etkiledi.

Google bu konuda aceleci davransada, değiştirmemiz gereken bir yaşam tarzımız ortaya çıktı. Yani, sitelerimizi kodlarken uygun bir yapı, kullanıcı etkileşiminde zirve, arama motorları için en iyi kod yapısı ve zengin snippet uyarlamaları, ordan burdan şurdan sevgi sözcükleri. Sizi seviyorlarsa sorun yok bende seviyorum :) ama hiç biri tek başına yeterli değil, birini çıkarırsan diğerlerinin sana kazandıracağı tek şey düşen hitlerinin grafik tablosuna yansıması olacaktır :)

Seni seviyoruz google, her ne kadar senin hızına yetişemesekte :)

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“Google arama ve olumsuz güncellemeleri!..” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.