Kategoriler
Bilimsel Makale Bitki ve çiçekler Doğa ve Yaşam Dunyadan Günlük hayat Günün Tarihi insan vücudu Sağlık Teknoloji Toplumsal Konular Türkiye üzerine

Genetiği İle Oynanmış Organizmalar… (GDO veya GMO)

Malumunuz ülkemizde her şeyin bir çıkar yolu vardır. Sonunda insan sağlığı ile oynamak dahi olsa sonuca ulaşmak için, rant elde etmek için, birilerinin kazancına kazanç katmak için yapılmayacak şey yoktur.

İşte bunlardan biride Genetiği İle Oynanmış Gıdalar.

Getirilen yeni düzenleme ve kanun ile eline bir tüp birkaç genetik içerik ve şırınga alıp laboratuara giren herkes yeni nesil bir tohum üretebilecek. Gerçi bunlar belirli şartlara tabi tutulsa da elbette ki sınırlar asla sınırda kalmayacak. Hep aşılacak.

Yapılacak yeni gıdalar ile artık elma almak için gittiğimiz manavın bize içerisine mandalina genetiği eklenmiş bir elma satacağından emin olamayacağız. Veya mandalina kabuğunun altından kivi çıkmayacağının garantisini alamayacağız. Çünkü insanoğlu beşer, eline alınca genetiği şaşar.

Tabi her şey bu kadar masum olsa, mandalinadan kivi çıksa belki yine sorun olmaz. Ancak yapılan her genetik müdahale yeni bir hastalık için kapı açacak. Domuz gripleri yanında hafif kalacak.

Bu tarz genetiği ile oynanmış ürünler nedeniyle kanser vakaları, bebek ölümleri hamilelik sorunları, ciltte sorunlar, ciğer ve mide sorunları ilk etapta önümüze gelecek olan sorunlar. Birde bunlara eklenen diğer hastalıkları eklersek pek de iç acıcı bir tablo çıkmıyor önümüze.

Buna birde satılan ürünün normal mi, oynanmamış mı olduğu konusunda bilgi verilmeyecek olması da eklenince tezgâhta ki ürünün ne olduğunu kimse bilmeyecek. Çünkü yasa gereği ürünleri bölmek yasak. Bu bölücülüğe girer dedi devlet baba. Genetik açılıma girişti. Hepsi meyvedir sebzedir bölmeye gerek yok diyerek raflarda karışık satılmasını karara bağladı.

Hey gidi günler diyeceğiz yakında. Nerede bahçe domatesleri. Nerede dalındaki elmalar.

Çocuklarımıza anlatırken “Evladım domates normalde kırmızı renkli bir sebzedir. Günümüzde yeşil, mavi, mor gibi renklerle üretildiğine bakma. Kimisi patlıcan aromalı, kimisi kivi” diyeceğimiz günler yakın gibi geliyor. Yâda manava gidip “ Çürük mürük olsun ama özü gibi kırmızı olsun” diye domates seçeceğimiz günler gelecek gibi duruyor.

Son olarak bir sitede gördüğüm çok beğendiğim 3 resmi sizinle paylaşmak istiyorum. Bu arada hazırlayan arkadaşa da teşekkürlerimi sunuyorum. (sunipeyk.com adresinden alınmıştır resimler.)

gdo

gdo2

GDO GMO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.