Bu deneyimi yasamış biri olarak sunu belirtmek istiyorum ki; soyağacınızı çok uzak olmayan bir zaman içerisinde hazırlamak istiyorsanız birçok kitapta yazıldığı gibi kaymakam vs. yerlerde nüfus defteri gibi seylere, mezar taslarına, bazı belgelere hiç gerek yok.

Ama altını çiziyorum “Çok uzak olmayan bir zamanda”.

Ben neden mı uzak olmayan bir zaman sectim. Çünkü gecmisi olan soyların (bayağı uzak zamanda) genellikle soyağacı olur. Not: Uzak veya yakın zamanda da, yani her ikisinde de çok yorulacaksınız. Daha kolay veya daha zor diye secim yapmanıza gerek yok. Başlamadan önce sunu söylemek istiyorum ki; her zaman doğru olan şey, oturup bir büyüğünüzle ( baba, anne vs. olabilir ) konuşmaktir.

Açıkcası ben isimi uzatmadım. Ve öylesine bir yerden (hatırladığım en yaşlı kisiden) başladım. Zaten sonra büyüğünüz ile tamamlarsınız. Soyağacında önemli olan aile bireylerini doğru yere yerleştirmektir. Bazen unutanının ve aynı isimleri veya semaları tekrarlayabilirsiniz. Bu bende de oldu. Ama bunu yaptığınızda umutsuzluğa kapılmayın. Olabildiğince yanlış yapmamaya çalışın. Yanlış yapmamak icin de soyağacını hazırlarken arada sırada kontrol edin. Bende de olduğu gibi bazen büyüğünüzde bazı yerleri dolduramayabilir. İmkanınız varsa, hatırlayan başka bir büyüğünüze sorun. İmkanınız yoksa sosyal Medya’dan, eski telefon defterlerinden bulabilirsiniz.

Hatta soyağacını hazırlarken de telefon defterinden yararlanabilirsiniz. Genellikle büyükler (orn.) “Mustafa’ nin kızı Fatma’ nin telefonu” gibi yazarlar. Yani yararlanabileceğiniz çok fırsat var.

Diyelim büyük bir uğrastan sonra soyağacını tamamladınız. Büyükler gerekli olduğu icin “hepsinin numarasını yaz, lazım oldugunda bakarız ” der ve bunu bilgisayardaki programlardan biriyle “internet vs. üzerinden paylaşmanızı” isteyebilirler. Eğer istemedilerse şanslı oldugunuzu düşünebilirsiniz.

Peki böyle dedilerse ne yapacağız ? Böyle bir durumda yine telefon rehberiniz ise yarıyor. Bu soyağacı programından birçok yerde var. Bazıları isimleri ağaçlarda, bazıları semalarda, bazıları ise daha kolay gorunebilmesi icin kendi tasarımlarını Microsoft Office’ in programları araciliğiyla hayata geçiriyor.

Maalesef bu makalemde bu programlardan bahsedemiyecegim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.