Ana Sayfa Genel Konular Yaşam ve Ölüm

Yaşam ve Ölüm

0

  Kesin olarak bilinmemekle beraber , bundan yaklaşık 4,405 milyar yıl önce bir gaz bulutu oluşmaya başladı . Daha sonra hızla geçen evrelerde insan figürü ortaya çıktı . İnsanlar kendilerini hızla geliştirdiler . İlk dönemlerde ilkel aletlerle yaşamlarını sürdürdüler . İnsanlık tarihinin ikinci dönemini başlatan bir olgu meydana geldi . Teknoloji !
  Teknoloji geliştikten sonra insanlar inanılmaz bir hızla gelişti . Bu gelişme günümüzde de maximum şekilde devam etmekte . İnsanların rahat yaşayabilmesi için her türlü imkan sağlanmış durumda . Fakat düşünmediğimiz , aslında düşünüpte bir türlü kendimizi inandıramadığımız bir hadise daha var .Ölüm !
  İnsanlık tarihi boyunca ölüm hep bir yokoluş olarak nitelendirildi . Ta ki Allah (c.c) insanlara , din olgusunu gönderene dek . İnsanlar çeşitli yollarla , Allah (c.c)’ı tanıyıp onun buyruklarına itaat etmeye başladılar . Böylece ölümü bir yokoluş değil aksine asıl hayatın başlangıcı olarak görmeye başladılar .
  Bu ilk insanlardan sonra pek uzun sürmedi aslında . Tekrar bu dünya uğruna çalışılmaya başlandı . Kimse öbür tarafı düşünmez oldu . Aslında herkes bir gün oraya gideceğinin farkında . Fakat insanlar öylesine yaratıktırlardır ki kendilerine bunu bir türlü yakıştıramazlar. Zaman olgusunda kaybolup giderler adeta . Sabah işe git , öğlen yemek ye , akşam eve gel , gece uyu  .. Hep bu rutinin içinde hayatımız tükenmekte . Bir gün öbür taraf için ne yaptın diye sorduklarında vereceğimiz cevap çok basit olacak . ” Hiç birşey ! ”
  Ölüm her daim arkamızda , sanki bizi kendine çekmeye çalışan bir girdap gibi görülmekte . Bu kötü görev içinde Azrail görevlendirilmiş . Ne var ki insanlık , tarihi süreç içerisinde Azrail’i bir melek olarak değil de , elinde orak , üzeri siyah giysili bir çizgi roman karakteri olarak nitelendirdi. Ama bir gün o dalga geçilen melek canını almaya geldiğinde , onun için elinde avcunda ne varsa hiç düşünmeden verebileceğinin hesabını hiç bir zaman yapmadı .
  Siz siz olun ölümün vasfını unutmayın . Bu dünyadan elbet birgün göçeceğiz . Vakit varken öbür taraf için hazırlıklara bir an önce başlayalım . Eminim ki çok zorlu bir yolculuk bizleri bekliyor olacak.
  Şimdi kafamızı avuçlarımızın arasına alıp bir düşünelim .

” Bu gün Allah (c.c) için ne yaptık ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.