Önceleri iş açıklarındadır otobüslerde metrolarda yada vapurlarda insanlar birbirleriyle hasbihal eder kimi kolaylık tarif eder kimi dert yanardı ama insanlar hep birlikte sanki bir toplu ulaşım aracı akrabağlılığı gibi görüşürlerdi..

hiç unutmam dolmuşlara bindiğim bir durakta şöfor bu amca bugün gelmedi şu kardeş bu hafta yok acaba bişeymi oldu derler söylenirlerdi.. şimdilerde ise herkesin kulağında bir kulaklık yada elinde bir bülten sadece gideceği durağa kafasını kaldırıp bakan bir hal içersindeler. Zaten çok fazla bişey konuşulmayan araçlarda memeleket meselesi imiş gibi bir maç ve oran sevdası almış gidiyor; bir birini hiç tanımayan insanlar artık nasıl bir gerekçe gösteriyolarsa bir birlerine şu maç şu olur alt olur gol olur gibi tüyolar veriyolar.

Herkesin cebinde hazır bülten yada gazete kağıdı çıkarıp o üç bu iki deyip not alması ne kadar vahim bir tablo aslında ; bu durum öyle bir hal aldıki insanlar artık akşam yemekelrinde işyerlerinde sadece iddaa konuşmaya başladı çocukları bakkala yollarken bile ^al oğlum şu kuponu yatır ^ diyen babalardan tutun bayi ye telefon açıp  şu maçları yatır akşam veririm parasını diy veresiye olayına da girmiş girişimcilerden kahve köşelerinde pinekleyip iş bulmaktansa maç bulmayı tercih eden ve ^ Biz iddaa ile ev geçindiren inslarız diye pişkin pişkin gülen ^ gençleremi üzlsün insan , yolda servis atarken durup trafiği kapatan minübüs şoförü nün arkasında kornaya basan araçlara bi dakika yatırıp çıkcaz demesi ne gariptir değilmi.

Nerden geldi bu uyuşturucudan daha çok bağımlılık yapan bu buluş , hayatımızn içine nereden girdi bu kadar nasıl insalar bunun ağına düştü ..

sosyalleşmenin tamamıyla sanal ortama dönüştürüldüğü günümüzde bu tür ensturumanlar insanları iyice birlikteliklerinden uzakta birbirleriyle olan bağlılıklarını bir yerden koparmakta aslında çünkü kumar aile içine sadece bu sistemle girebilirdi. Ve bana kalırsa çok başarılı oldu artık memeleket olarak dış borcu sıfıra indirmiş tam bağımsız bir devlet iz!

ama millet olarak iflas etmiş ve tam bağımlı birer bireyiz bununla gurur duymalıyız .

Yüz üstü çok Süründün artık Sırt üstü sürün Türkiye…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.