Ana Sayfa Genel Konular Türkiye’de Muhalefet Var Mı?

Türkiye’de Muhalefet Var Mı?

3

Türkiye’de Muhalefet Var Mı?

Türkiye’de adam akıllı bir muhalefet var mı? Diye düşünmeden edemiyor insan. Baykal artık klasikleşen önceden tepkisi belli edasıyla yine karşı çıktı. Bu sefer karşı çıktığı, anayasada kısmi de olsa yapılması istenen değişiklikler. Baykal kendince nedenler öne sürüyor. Kimsenin artık ona inanmadığının farkında ama yinede bildiğini okuyor. Gerçekten oturduğu makama yakışıyor mu Baykal? Hükümetin yaptığı her şeye karşı çıkarak muhalefet yaptığını mı zannediyor acaba. Muhalefet, yapılan her şeye karşı çıkmak değil, fikrini söyleyip bu vatana faydalı olmak için destek vermektir. İktidarın yaptığı yanlışlar yok mu? Elbette var. Kimse dört dörtlük olamaz. Ama halkın beklentilerini de umursamadan yapılan sözde muhalefet, partiyi daha da dibe sürükleyecektir. Üniversitelerdeki başörtüsü sorununda, anayasa değişikliklerinde ve daha nicesi. Yapılan her icraata karşı çıkmak, bak yaparsanız çok kötü olur, gibi sözler söylemek demokrasi dışı davranışlardır. Sayın Baykal nerdeyse gelin darbe yapın, ne duruyorsunuz ülke elden gidiyor, gibi saçma sözler söyleyecek. Elinden şekeri alınmış bir çocuk gibi hükümete tavır takınmak kimseyi yüceltmez ancak çocuk olduğunu ortaya koyar. Anayasa Mahkemesi gibi önemli bir kurumu kendi özel mahkemesi gibi kullanmak, hükümetin bütün icraatlarını iptal ettirmek akıl karı olmayan davranışlardır. Baykal’ı akıllı olmaya davet etmek abes kaçmayacaktır herhalde.

MHP, CHP’nin Yolundan mı İlerliyor?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin sözde muhalefetine, Milliyetçi Hareket Partisi de destek vermeye devam ediyor. MHP yeni anayasanın, seçimlerden sonra seçilecek olan meclisin yapmasını istiyor. Ertelene ertelene yılan hikayesine dönen anayasa değişikliğini yeni meclisin yapmasını önermeleri ilginç. Son dönemlerde CHP’nin ağzından konuşur gibi söyledikleri her söz birbirine benzeyen, nerdeyse göbekleri bir kesilmiş dedirten yaklaşımları muhalefetin vahim durumunu ortaya koyuyor. İktidar olamayacaklarını anlayan muhalefet liderleri çamur atalım bari izi kalsın yaklaşımlarıyla nereye varacaklar hep birlikte göreceğiz. Halktan yana olmayıp, yılların partilerinin isimlerini daha ne kadar lekeleyecekler.

BDP Aynı Teraneyi tutturmuş gidiyor.

Kendini Kürtler’in tek temsilcisi olarak gören Barış ve Demokrasi Partisi zaman zaman demokratik söylemler geliştirse de aslında ne istediği belli. DTP iken, TRT Şeş çıktığı zaman desteklemek yerine zafer kazandık diyerek kendilerini tatmin etmeye çalışmaları pek işe yaramadı. Her açıklama da İmralı’nın muhatap alınmasını isteyen DTP’nin kendi devamı olan BDP de aynı yoldan ilerleyeceğe benziyor. Boşuna parti kurduk imajı veriyorlar. Çünkü İmralı muhatap alınacaksa BDP niye var. Hani Kürtler’in tek savunucusu sizdiniz. Ya söylediğinizi kulaklarınız işitmiyor ya da PKK’nın uzantısı olmayı kabul ediyorsunuz. İki şey birden olmaz ya demokrasinin yanında yer alacaksın ya da demokrasinin karşısında.

Saydığım bu üç parti de aslında etnik siyasetle bir yere varacaklarını sanıyorlar. CHP laiklik, Atatürkçülük gibi değerlerin arkasına gizlenmiş. MHP Türk milliyetçiği’nin, BDP ise Kürt Milliyetçiliği’nin arkasına gizlenerek onlardan güç aldıklarını sanarak devam ededursunlar. Tabaları bakalım daha ne kadar kendilerine oy vermeye devam edecek. Oy verdiğiniz kişinin görüşünü desteklersiniz. Çünkü verdiğiniz oy meclise girenleri yani Türkiye’nin kaderini belirliyor.

Mehmet ŞAR

[email protected]

3 YORUMLAR

  1. Yazilarinizda genel olarak akpyi desteklediginizi goruyorum. ne kadar goruslerime tersde olsa herkesin kendisini ifade etmesi edebilmesi icin her yazisiyi yayinlamaya calisiyorum. Gorusler onemlidir, ancak bir kesimi suclarken asil kesimi aklamak demek haksizlik olacaktir. sizden iktidarin eksikleri ve katkilari konuluda bir yazi bekliyorum. Tesekkurler.

  2. sayın makaleci kardeşim, yazılarımı iktidar yanlısı bulmuş olabilirsiniz. aslında iktidar yanlısı görünmek niyetim yoktu. ben sadece görüşlerimi belirttim. hiç bir zaman hiç bir parti taraftarı olmadım. sadece bu ülke için en iyisini isteyen bir yazarım. yine de eleştirileriniz için teşekkür ederim. en kısa zaman da akp ile ilgili bir yazı hazırlayacağım.
    saygılarımla.

  3. Her goruse saygi duyarim hocam, ben yazilarinizdan onu anladim, yanlis anlasilma varsa cok ozur dilerim. Yazmaya devam etmenizi isterim, sonucda amac ulkemizin iyi yolda ilerlemesi ise bunu tartisarak ama saygi cerceveleri icerisinde bir sonuca ulastirabiliriz.. Tekrar tesekkur ediyorum, sonraki yazinizida bekliyorum :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.