Ülkemizde uzun dönemden beri Youtube kapalı. Sanmayın ki bu sadece bizim ülkemize yönelik bir yasak. Bir çok ülke Youtube gibi bir çok sitenin ülkelerinde yayın yapmasını istemiyor ve gerekli merciler yardımıyla bu sitelere erişimi engelliyor. Gerçi binbir çeşit yolla bu sitelere halen girilebiliyor ama yasal manada siteye giriş yasak olarak biliniyor.

İşte bu noktada sanal alemin yasakları göze batmaya başlıyor. Özellikle son 1-2 gündür ülkemizde tartışmaya açılan Google yasaklanacakmı haberlerinden sonra bir çok kişi krize girmiş durumda. Gerek google’yi arama motoru olarak kullananlar, gerek reklam veren ve yayınlayanlar, blog yazarları gibi geniş bir kitlenin şu anki cevaplanamayan en önemli sorularının başında geliyor Google yasağı.

Biliyoruz ki internet kültüründen epey uzak olan ülkemiz insanı her gün girdiği sitelere bile bazen google üzerinden aratarak girebiliyor. nedeni basit. Adres ezberlemeye karşı olan zaafiyet ve google’nin internetin bir parçası olarak görülmesi. Hatta bir çok kullanıcı Google’nin bağımsız bir site değilde internet denilen ağın ana kapısı olduğunu bile düşünebiliyor. Kaldı ki pek haksızda değiller.

1-2 ay önce Google Grups sayfaları yasaklanmış, Google yönetimide, yasaklanmaya neden olan Grups sayfalarını silerek, yasağın kalkmasını sağlamışlardı. Ancak gerek blog gerekse grup sayfalarında her gün binlerce yazı yayınlanan Google’nin belli kurallar içinde sınırlandırılması elbette mümkün olamayacaktır. Bazı blogcular Atatürk’e hakaret ederken, bazısı Hitlere, bazısı Napolyon’a bazısı Fatih Sultan Mehmet’e edebilecekti. Kimisi kutsal değerlere küfrederken, kimisi bilim’i karalayacabilecekti. Yani sınırlarının korunması pek mümkün olmayacaktı.

Ülkemizde şu aralar tartışılan konu ise yine blog ve grup yazarları tarafından yazılan hakaret yazıları nedeniyle Google’nin kapatılıp kapatılmayacağı. ancak şunu söylemekte yarar var. Arama motoru olarak Google kapatılamaz. Yanlızca Blogger, Grups, Video gibi kısmi özelliklerine daha önce de olduğu gibi yasak gelebilir.

Google’dan arama yaparak yargı kurallarına ulaşan bir hakimin, kendi başvuru kaynağını kapatacağını düşünmek delilik olur sanırım.

Kalın sağlıcakla… 

2 YORUMLAR

  1. google nin kapatilmasi cok kotu olur, biraz once haberi cikti, kapatilabilirmis, sebebi ataturke hakaret eden bloglerin google tarafindan desteklendigi.. bu konuda google.cim sirketine yapilacak olan bir siyasi bilgilendirme ile bence bu sorun cozulebilirdi. ama kapatilmasi bence cok gereksiz olacaktir..

  2. turkiyedeki bu gercekler gercekten cok kotu, ama ataturke hakaret iceren sitelerinde googlede cikmasi hos degil, bu konuda google ile iletisime gecip sorunu anlatsalar google bunun ile ilgili mutlaka bir calisma yapacaktir..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.