Bir insan eğitimine iki yerde başlar. İlk olarak okul öncesi eğitimini aile de almaktadır. Daha sonra bu eğitimine okul da öğretmenler tarafından devam edilmektedir. Bu öğretmenler tarafından verilen eğitim hiç bir zaman unutulmayacak ve bir yerde muhakkak işimize yarayacaktır. Benim için öğretmenlik nedir diye soracak olursanız? Öğretmenlik dünyada eşi benzeri olmayan bir meslektir.Neden derseniz! düşünsenize!  Hayatınızda hiç tanımadığınız birine bir harf   öğretiyorsunuz ve o kişinin  bu harfler ile aklınıza gelemeyecek  cümleleri kurmasına vesile oluyorsunuz .Buda size olumlu bir tepki olarak geri dönüyor. Hz. Ali’nin de dediği gibi ”Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” demiştir.Peki soruyorum şimdi bu mesleğin dünyada eşi benzeri var mıdır acaba ?

Bazı çocuklar vardır öğretmenden onu belli bir müfredatta değil de her alanda eğiten,doğru yolu gösteren   derdini,sıkıntısını gidermeye yardımcı olan, onu bir abla-ağabeyi  ve de bir büyüğü gözü ile sevmek ister. İnanır mısınız   o çocuk hayatta her alanda başarılı olmayı hak etmiştir.Bunun için sadece uzun bir sosyalleşme sürecine ihtiyacı vardır.

Bugün televizyon da  BENİR UĞUR’UN sunmuş olduğu ”Film Gibi” programında çok güzel bir yayın gerçekleşti.Size aklımda kaldığı  kadar bundan bahsetmek istiyorum.Bundan tam 46 yıl önce yolları ayrılmış ilk okul öğrencileri okul bittikten sonra ne birbirleri ile nede öğretmenleri ile hiç  karşılaşmıyorlar ve dolayısı ile hep bir birlerini aramakla geçiyor hayatları, işte kaderde  bu bir birlerini seven öğrenciler için 46 yıl sonra bir programda karşılaşmalarına neden oluyor.Bu arada o ilk okul öğretmenlerinde beklenmedik  bir şekilde karşılarına çıkıyor.Tabi aradan o kadar yıl geçmiş hepsi o öğretmenin vermiş olduğu eğitim sayesinde  toplum içinde bir prestij ve kariyer sahibi olmuşlar.Hepsinin elinde mesleği olmuş hatta bazıları emekli bile olmuşlar. Benim bu olayda dikkatimi çeken şey aradan o kadar yıl geçmesine rağmen bir birlerinin adını dahi unutmamışlar. Deme ki hep birbirlerini bulma hayali ile yaşamışlar ve sonunda hayalleri gerçek olmuş.Bu yayını izlerken öyle duygusal anlar yaşadım ki anlatamam sizlere…Onları öyle görünce bende kendimi 40 yıl sonrasını  hayal ettim ve kendi kendime acaba bende onlar gibi olur muyum ?Dedim. Olmazdım herhalde çünkü o çocukluk oyunlarınızı oynadığınız arkadaşınız,o gülüşünden ilham aldığınız öğretmeninizi 40 yıl görmemeye dayanamazdım …

Herkes öğretmen olabilir ama bir öğretmenden daha fazlası olamaz…Bugün bu olaydan etkilendiysem ve bunu bir yerlere yazdıysam bunun tek bir nedeni var o da kendisini bir abla, bir büyüğüm gibi gördüğüm Gamze hocamdır.

”ÖĞRETMENLER YENİ NESİL SİZİN ESERİNİZ OLACAKTIR.”  BAŞ ÖĞRETMEN  MUSTAFA KEMAL ATATÜR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.