tesadüfen girdiğim sitenizde bilgi sahibi olabilmek için birkaç yazı okudum rasgele yazılar adı altında biryerlerdeydi sanırım. açıkcası ne bilgisayarı iyi kullanabilirim ne nede kalemi yada sizin tabirinizle klavyeyi. hatta üye olma konusundada beceriksizliğim yüzünden kaydolmak ve parolayı almak için epey uğraştığımızı söyleyebilirim. neyse sonunda başardım ve üye oldum. umarım bundan sonra yazılanları okuma adınada olsa beraber oluruz. çünkü öğrenmem gereken çok şey var hayatım boyunca mektup bile yazmaktan imtina eden ben tecrübe ve bildiklerimi benimle götürmemek için artık yazıyorum. kullanıcı adından da anlayabileceğiniz gibi kaptanım ve 32 yıllık denizcilik hayatımda bildiklerimi paylaşmak adına oğullarım tarafından bana bir site yapıldı ve şimdilerde oraya yazarak meslek bilgilerimi yeni nesil kaptanlara aktarmaya çalışıyorum. ne kadar başarılı olurum bilmem ancak bu konudaki meşaleyi tutarak geçmişteki denizcilerin yazımlarına birkaç eklemede bulunmaktanda sonsuz keyf alıyorum.

           aslında yazmak istediğim makalesini okuduğum 18 yaşındaki delikanlımızın yazdıklarından etkilendiğimi yazmak  ve bu delikanlının o kısacık hayata sığdırdığı bilgi birikimini cesurca anlatabilmesi ve anlattıklarının da aymazlık içinde olanlara ders niteliğinde olması idi henüz bütün yazılarını okuma şansım olmadı ve mutlaka devam edeceğim. ancak buradan bu delikanlıyı yetiştiren ailesine, öğretmenlerine ve çevresine minnet dolu şükranlarımı sunarım. vatanı avrupa birliğine pazarlamaya çalışan anlayışların peşine düşmeden, birliğin fikirde bile olsa asyada ve türkün yaşadığı her yerde olabileceğini, bu sömürü düzenine ihtiyaç duymadanda yaşanabileceğini anlatan bu kardeşim, belkide evladım desem yerinde olacak, bize bu anlayışı ile neslimizin doğru yolda olanları da var diye düşündürerek cesaret verdi. kendisini kutluyorum. bilgilerini sadece dünyevi konularda değil, uhrevi konulardada kendini geliştirerek vicdanı gelişmiş nesillerin yetişmesine katkıda bulunmak için geliştirmesini tavsiye ederim.

yolun açık ve aydınlık olsun oğul                                                  seyr-i alem         yavuz kaptan

4 YORUMLAR

 1. yavuz kaptan bu yazini okuyunca inan ben cok mutlu oldum. sizin gibi birisinin burada bu serefi bize vermesi cok onurlandirdi bizi. okudunuz o yaziyi ve yazarini o kadar cok merak ettimki, ogrenirsem sahsen gozlerinden opecegim.. aramizda oldugunuz icin cok tesekkurler..

 2. tesekkurler kaptan, biz kucukte olsa hakli ogutleri almasini biliriz. kaldiki siz bize ogut verecek bir yastasiniz, tesekkurler.. yusufhan gercekten iyi bir yazar, bence ilerde cok buyuk isle yapacaktir. kendisini buradan kutluyorum ve bir gun gozlerinden opecegim sozunu veriyorum :)

 3. değerli kardeşlerim

  buna inanarak söylüyorum zira pek çok gencimizin hayatı istediği gibi yaşamak adına uğraş veren tutumu yanında, sizlerin yaşınız gereği delikanlılık! yapmanız gerekirken ciddi konularda bilgi sahibi olmanız ve oğrenmekteki gayretiniz sebebi ile değerlisiniz. tabii olarak gençliğinizin verdiği heyecan ile yazıyorsunuz. düşüncelerinizi aktarırken öfkenize yenilerek ziyan etmeyin bunu sizden rica ediyorum.bir türk gencine yakışan duruş ve tavrınızı koruyarak hayatınızı adadığınız bu vatana yakışan vakar içinde olmanızı beklerim.zaten bunu sizde görüyorum. zamanınızı harcayarak paylaştığınız duygularınızı nezaket anlayışı içinde ama tepkilerinizide belli eder şekilde kaleme alın. daha çok okuyarak yaşınızı aşan bu alakalı tavrınızı başka kardeşlerinizede aktarmak için size yakışan üslubu kullanın. değerli kardeşlerim geçen defa yazdığım makaleyi adını sonradan hatırladığım yusufhan adlı kardeşimin yazdıkları için kaleme almıştım kendisine başarılar diliyorum. ağabeyiniz olarak kendimi, size öğütler verecek kadar büyük görmüş olabilirim affedin. hepinizi önce rabbime sonra saygıdeğer ailelerinize emanet ediyorum.

  yanlızca bilgili değil adam olmak

  vefalımı değilmi insan ona bak

  yücelerin yücesine yükselirsin

  verdiğin sözün eri olarak

  Hz mevlana
  http://www.kaptan.net Yavuz Kaptan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.