Kalp resimleri - En güzel kalp resimleri 164

Telekomünikasyon Kurumu (TK) tarafından 1 Nisan 2010 tarihinden itibaren geçilmesi zorunlu hale getirilen yeni kuruşlu döneme girmek üzereyiz. Bu kapsamda Kontörün yerini alacak olan Kuruş hakkında biraz bilgi vermek ve aklınıza takılanları cevaplamak istiyorum.

Öncelikle kuruşlu döneme geçilmesi aboneler için hiçbir işleme gerek duyulmadan tamamen otomatik olarak gerçekleştirilecektir. Yani sizin hiçbir ayar ya da düzenleme yapmanıza gerek yoktur. Otomatik olarak hattınızda bulunan kontörler 1 Nisan gece yarısı kuruşa dönecektir. TK tarafından belirlenen bu oran ise kontör başına 20 kuruştur.

Peki, yeni sistem neleri beraberinde getirecek.

Öncelikle kart kontör veya sanal kontör ibareleri kalkacak. Hattınıza kontör değil kuruş yüklenecek. Bu sayede ne kadar yüklediğinizi ve ne kadar harcadığınızı takip kolaylaşacak.

Yeni sistem ile kontör kartlarının yerini TL kartları alacak. 20 TL 30 TL ve 50 TL olarak piyasada olacak TL kartlarının yerine artık tüm operatörlerde 5 TL ile 360 TL arasında yükleme yapılabilecek.

Yeni sistemin gelmesi ile bazı zorunluluklarda geliyor. Örneğin Türkcell tarafından sunulan her arama sonrası kontör bilgisinin gelmesi artık tüm operatörler tarafından ücretsiz olarak sunulacak ve her arama sonrasında içeride kalan TL bilgisi mesaj olarak gelecek. Sistemin işleyişi için Türkcell zaten alt yapıyı sağlamış durumda Vodafone ise bu işlem için 3 ay ek süre talebinde bulundu.

Türkiye üzerinde toplam 65 milyon telefon abonesi mevcut. Bunlardan 15 milyonu faturalı hat kullanırken geride kalan 50 milyon kişi ön ödemeli hat kullanıyor. Bu sebeple yeni gelen sistem oldukça geniş bir kitleyi yakından ilgilendiriyor.

Firmalar tarafından yazıyı yazdığımız sırada sadece Türkcell tarife bilgilerini açıklamıştı. Vodafone ve Avea tarife bilgilerini 31 Mart akşamında açıklayacağını duyurmuştu. Bu sebeple yapacağımız yorumlar genelde Türkcell üzerinden olacak.

Öncelikle kuruş sisteminin gelmesiyle kişilerin ne kadar görüşmeye ne kadar para harcadıkları ortaya çıkmaya başladı. Bunla beraber yeni sistemle beraber zamda kapıya dayandı.

Eskiden 15 dakikası 2 kontör olan ve 150 kontör yüklendiğinde aktif olan bir kampanyada 2 kontör ücreti olarak hattan 40 kuruş gibi bir ücret düşerken şimdi bu ücret 50 kuruş olarak belirlendi.

Şuan ki durumda Faturasız hat kullanan abonelerin %75 lik kesiminin Türkcell de olması sebebiyle yeni gelecek sisteme Türkcell kanadından bakıyoruz. Diğer operatörlerin henüz fiyat açıklamaması sebebiyle de yorumları Türkcell üzerinden yürütüyoruz.

Yaptığımız fiyat incelemesine baktığımızda Türkcell tarafından geçmişte 40 kuruşa sunulan SMS ücreti yeni sistemde 50 Kuruş, 10 dakikası 2 kontör olan her yöne tarife 50 kuruş, dakikada 2 kontör düşen biz bize ise 50 kuruş olarak fiyatlandırıldı.

Diğer firmaların fiyat listelerini açıklamaları ile belki fiyatlarda düzenleme yapılabilir ancak şu aşamada Türkcell tarafından sunulan fiyatlar Kontörlüden TL’ye geçişin tüketici açısından daha kolay anlaşılır bir durum yaratmasının yanında daha fazla ödemelerine neden olacak gibi görünüyor.

5 YORUMLAR

  1. kuruş işi benim canıma çok sıktı milleti nasıl kazıklıcaklarını bilmiyolar hemen gidiyo kuruşlar yazık bu millete acıyın biraz ve kontöre hemen geri dönün bu kuruştan hiç bişey anlaşılmıyo allah aşkına kontöre geri dönün

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.