Keçiören: Bir Model

0

Türk kültürü, İslâmiyetin kabûlu ardından büyük bir değişim yaşamış, batı kültürünün de etkisiyle, ortaya Türk-İslâm sentezi bir kültür çıkmıştır. İşte Keçiören, bu sentezi resmeden bir modeldir. Keçiören’i birkaç kez turlayın, göz gezdirin; Bu sentezin izlerini her yerde görmeniz mümkündür.

Keçiören’in her yerinden, İslâm kültürünü ifade eden görkemli camilerin ezan seslerini dinleyebilir; Türk kültürünü ve tarihini yansıtan Estergon Kalesi’nin ve Orhun Anıtları’nın yapay modellerinde kendinizi bulabilir; Hocalı Katliâmına ithafen yapılan soykırım anıtında ise Türk Milletinin kanayan yarasını kalbinizde hissedebilirsiniz.

Keçiören’de Türk-İslâm kültürünün yanısıra batı kültürünün de izlerini görmek mümkündür. Ancak bu kültür kaynaşması hiçbir zaman yozlaşmayla sonuçlanmamış, Keçiören’e zenginlik katmıştır. Modern alışveriş merkezleri, kafeteryaları, eğlence yerleri Keçiören Halkının daha sosyal bir hayat sürmelerine olanak sağlamıştır.

Yirmi yıl öncesine kadar gecekonduların seyrek seyrek sıralandığı Keçiören, kısa sürede devasa bir değişim ve gelişim göstermiş, modern çağa ayak uydurmuş ve bir marka hâline gelmiştir.  Bulutları delen Cumhuriyet Kulesi’yle, Keçiören’in kuş bakışı izlenmesini sağlayan teleferiğiyle modern bir güzelliğe bürünmüştür Keçiören…

Herşey bir yana, yeşil alanlarıyla, şelaleleriyle, parklarıyla ve diğer tüm güzellikleriyle Keçiören, yaşamdan zevk almayı öğretir bizlere. Şehirlerin betonlaşmada birbirleriyle yarıştığı bir dönemde Keçiören, yaşanabilir bir yer olma hedefiyle ilerlemiştir hep.

Ayırca spor kompleksleri ve stadyumlarıyla, insanları, sportif faaliyetlere yönelmesi konusunda teşvik eden Keçiören’de, istediğiniz hemen hemen her spor dalıyla ilgilenebilirsiniz…

Sonuç itibariyle Keçiören, kültüründen ödün vermeden -Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedef olan- "Çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkma" ülküsünü gerçekleştirmiş bir örnek kent olmuştur.

İlker Aksoy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.