Başlığı okuduğunuz zaman herhalde bir çoğunuz ne yazacağımı anlamışsınızdır.Evet bu haftaki köşemde yeni doğan bebeğe isimi kimin koyması gerektiği ile ilgili birkaç bir şey yazmak istiyorum.Kutsal İslam kültüründe, çocuk daha dünyaya gelmeden önce (ceninin tekvin dönemi ve ruhun çocuğa üflendiği vakit) anne ve babanın ister kız olsun isterse erkek doğacak çocukları için bir isim belirlemeleri tavsiye edilmiştir. Tabi ki her anne baba çocuğuna güzel bir isim koymak ister ancak bu isim koyma hakkı sadece anne ve babaya ait olduğunu düşünüyorum. Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Çocuklarınıza ilk hediye ve armağanınız ona güzel ad koymanızdır.”demiştir.Öyle ki anlaşılacağı üzere çocuklara güzel isim koymak her anne-babanın yapması gerektiği ve üzerine vazife olan bir iştir.
Bu yazıyı yazmamın sebebi ailemize yeni katılan bir erkek çocuğuna isim belirlenmesi ile bende böyle bir his uyandırdı.Evet bugünler de ben amca oldum lakin yeğenime bir isim belirlenmesi gerekiyordu fakat bizim ailede herkes illa ki benim söylediğim isim olsun diyorlardı.Fakat ben hep geride durdum çünkü isim hakkı benim değil ki ona en güzel yakışacak isim anne ve babasını ortak kararı ile verilmelidir.Sonuçta çocuk bizimle yaşamıyacak ki isimi bizim koymamamız doğru olmayacağını düşünüyorum.Bizim ailede isim koyma konusunda biraz tatsızlık yaşansa da en nihayetinde çocuğa anne ve babanın ortak kararı olan SIRAÇ ismini koyduk.Dilerim ki ismi ile övünür ve isminin gerektirdiği hal ve hareketleri yapar.
Neyse konuyu bir kaç şeyle özetleyip kapatmak istiyorum:Çocuğunuza vereceğiniz isim için iki defa düşünüp bir defada karar vermelisiniz aksi takdirde ileri ki zamanda pişman olup keşke şu isimi koysaydım demeyin.Tüm doğan yeni çocuklara Allah’ım uzun ömürler versin ve vatanına milletine hayırlı birer birey olmayı nasip etsin.Amin.
Not: Her türlü görüşlerine ve yorumlarınıza saygım sonsuzdur.Buraya kadar okuduğunuz için Canını gönülden teşekkürü bir borç bilirim.

2 YORUMLAR

  1. Evet sende haklısın güzel kardeşim ama ne yazık ki bu isim koyma konusunda çoğu aile anne babasını veya aile büyüklerinin dediği olsun gönlü kırılmasın diye onların belirlediği isimi koyuyorlar.Bazı anne babalar ise bu durumdan rahatsız olabiliyor.Teşekkürle..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.