“Egemenlik Allah`ındır”
mutlak hakimiyet Allah`ındır. Allah herşeye hakimdir. Bu tartışılmaz. Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisinde yazılı olan ve demokraimizin temel ilkelerinden biri olan “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözü inançlar açısından değerlendirilemez. Daha önce padişahlıkla idare ediliyorduk.

Padişahlar babadan oğula geçiyordu. Halkın başındakini seçmesinde hiç bir etkisi ve katkısı olmuyordu. Sonra İstaiklal savaşı akabinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları demokrasiyi seçti ve ülkeyi idare edecek olanın millet tarafından seçilmesini benimsedi. Padişahlık dönemlerinde sadece ‘gururlanma padişahım senden büyük Allah vardır’ sözünü etmekten ki bu sözü de kolay kolay kimse edemezdi çünkü canından olurdu öteye geçemeyen millet bu defa kendi oyu ile başındakini seçme hakkını elde etmişti. Burada millete verilen hakimiyet padişahtan alınan yetkinin millete devridir ve bu devri perçinlemek için de özellikle “hakimiyet milletindir” denmiştir.
kendi inancımıza göre hakimiyetin Allah`a ait olduğunu söyleyebiliriz. . Ancak bu sözü demokrasiyi tarif eden “hakimiyet milletindir” sözüne karşı bir söz olarak kullanmak doğru olmaz, çünkü milletin hakimiyetinden bahsedilmesinin nedeni rejim belirlemesidir. Allah`ın hakimiyetine karşı çıkmak değildir.bir siyaset sözüdür.hakimiyetin bir koltukta oturanın değil bu halkımıza verilen bir gücün sözüdür. din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışmak gerekir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.