Devlet-i Aliye olan Osmanlı’dan günümüze kadar gelen darbe geleneği Osmanlı’nın yıkılmasına sebep olmuştu. Başka nedenler olsa da yıkılmasında darbelerin etkisi de inkar edilemez. Özellikle önce yeniçerilerin, daha sonra İttahat ve Terakki cuntasının faliyetleri sonucu Osmanlı’nın sonunu getirmişlerdi. Yeniçeriler ile İttahat ve Terakkiciler farklı nedenlerden darbe yapmışlardı. Yeniçeriler ulufe almak için ayaklanırken İttihatçılar devleti kurtarmak(!) için hükümeti değiştirmişlerdi. Demokrasiyi yani meşrutiyeti getireceklermiş. Ne zamandan beri yasadışı başa geçenler demokrasi getirir oldu. Kendilerini kurtarıcı olarak halka tanıtanların, en büyük demokrasi düşmanları oldukları meydandadır. Sağ-sol, Alevi-Sunni,irticacı, Kürt-Türk dediler. Ülkeyi bölecekler diyerek çığırganlık yaptılar. Acaba ülkeyi onlar mı bölüyor yoksa darbeciler mi? Kürt’ü Türk’e düşman edenler kimdi. Osmanlı döneminde beraberce yaşamış. Türkiye’de seksen yıldan fazladır yaşayan Kürtler ülkeyi o zaman bölmedi de şimdi mi bölecekler. Aslında güzel bir komedi oyunu olurdu. Ayrılık tohumlarını at at, sonra ülkeyi bölecekler diye yönetime el koy. Gerçekten güzel iş, adamlar yıllarca Türkiye’nin itibarını yükseltsin. Siz bir darbeyle herşeyi sıfırlayın. Ülkeyi en az on yıl geriye götürün. Bu adamlar Başbakan asacak kadar gözü dönmüştür. Yanlış anlaşılmasın TSK bundan müstesna. Ben TSK’nın içine bir kanser gibi yayılmış cuntadan bahsediyorum.

Darbeden kim veya kimler yarar görür. Bu sorunun cevabı yine sorunun içinde saklı darbeyi kim yaptırdıysa, o ve yandaşları. Eğer örnek istiyorsanız darbelerden sonra çıkmış gazetelere bakın (Kimler filo almış, kimler zengizliğine zenginlik katmış v.b). Artık gözümüzü açmak zamanıdır. Kimlerin ne olduğu alenen belli artık. Kim darbeyi koruyor. Kim karşı çıkıyor. Kimler darbeci, kimler domokrat herşey meydanda. Darbecileri atmak kolay değil. İttihatçılardan bu yana şerefli ordumuza ve önemli kurumlarımıza virüs gibi yayıldılar. Malesef bazıları da vatana hizmet yapıyorum diye cuntacıların ekmeğine yağ sürdü. Farkındalar mı bilmiyorum ama halkın uyandığını biliyorum. Artık bu tür ayrımcı sözlere itibar etmiyorlar, etmemeliler de. Son zamanlarda medyada çıkan haberleri izliyoruz.Halkın kafasına balyoz indirmeyi planlayanların ne kadar gözü dönmüş olduklarını Taraf Gazetesi’nin ayrıntılarıyla yayınladığı ‘Balyoz Harekat Planı’nda öğrenmiştik. Allah’tan böyle alternatif medya var. Yoksa çoktan Türkiye’nin işini bitirmişlerdi. Malum, darbecilerle kolkola gezen gazetelerimiz ve gazetecilerimiz var. Şimdi devam eden davalar dur durak bilmeden devam etmeli. Eğer bir yerde tıkanır devam etmez ise finish olur.

Artık vatanımın darbecilere ve darbecileri yönlendiren efendilerine kalmasını istemiyorum. Çünkü her darbede Türkiye, yani halk kaybediyor. Artık buna bir dur demenin zamanı geldi.

Mehmet ŞAR

3 YORUMLAR

  1. Darbe 2bin yillarindan once olabilecek birseydi, sonrasidna Turkiye gelisti, akillandi. Ordusuda akillandi, Son donemde ortaya cikartilan darbe iddalarina inanmiyorum, cunku Asker her hukumet degistiginde olasiliklari hesaplamak icin smulasyonlar yapar, planlar yapar. bunu ana yasada destekler. Simdi ana yasada yasak olmayan bir seyi yaptiklari icin suclu oluyorlarsa bunu askere yuklememek lazim. sonuc olarak 10 yillik planlarin secim zamanina az kalmasi ve bazi partilerin yapmak istediklerine imkan sunmasi icin gundeme gelmesinin sebepleri ortadadir..

  2. Osmanlının Yıkılma sebepleri bir tane değil bir kaç tanedir. Özellikle ittihat terakki partisinin 2. Abdülhamit’i tahtan indirmesi için Selanikten getirdiği hareket ordusu
    Abdülhamite darbe yapıp tahtan indirmiştir. Bu da Osmanlının sonunu getiren en büyük nedenlerden biri olmuştur. Çünkü 2. Abdülhamit gibi siyasi bir deha Avrupalıların hasta diye tabir ettiği Osmanlıyı 30 yıl ayakta tutmuştur. Yani devletin yıkılışını 30 yıl geciktirmiştir. İttihat terakki gibi hiçbir yönetim kabiliyeti olmayan bir cuntacı grup geçince devleti daha fazla yönetemediler. Kısa bir zaman sonra 1. dünya savaşına sokup devletin yıkılmasında etkin rol oynadılar. Aslında Osmanlıda darbe ta abdülmecit zamanına dayanır. Yeni çerilerin ulufe için ayaklanması gibi. Bu konu çok ayrıntı olduğu için burda bırakıyorum.
    saygılarımla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.