Herhalde başlığı okuduğunuz zaman hangi konu hakkında yazı yazacağımı az çok tahmin etmişsinizdir.Evet öncelikle bu yazıyı okumadan önce kendinizi, hatta Türkiye’mizin eğitim anlayışını ve MEB tarafından verilen eğitim hakkında biraz düşünmenizi ve yazıma o andan itibaren başlamanızı istiyorum….Çok fazla sıkmadan yazıma giriş yapmak istiyorum.
Eğitimde fırsat eşitliği yasalarda belirlenmiş bir kavramdır.Yasalara göre ülke içinde yaşayan her yurttaş eğitim öğretim alma ve verilen eğitimden eş düzeyde yararlanma hakkına sahiptir. Tabi ki her gencin hayalidir okuyup iyi bir iş sahibi olmak ama günümüz şartlarında bu pek mümkün olmaya biliyor. Lakin ufak bir ayrıntı var o da kendilerini cemaatçi olarak tanı tıp’ta dini kullanarak eğitim vermeyi amaçlayan kuruluşlar var onlara dikkatinizi çekmek isterim.
Gel görelim ki ne günlere kaldık eğer bir cemaate bağlıysanız hiç korkmayın arkanızda kapı gibi bir cemaat vardır. Her şey onların elinde olduğu için hiç dert etmenize gerek yok muhakkak işiniz bitiverir. Eğer bir cemaate bağlı değilseniz işte o zaman dert edebilirsiniz.Zaten ülkemizde eğitimin geride kalmasının nedeni de bu olsa gerek ben de öyle bir duyu oluştu ki artık veliler: Çocuklarımızı cemaatçilerin arasına yerleştirirsek iyi bir iş sahibi olur çıkarlar diye düşünmeye başladıklarını söyleyebiliyorum. Bana kalkıp’ta eğitimde fırsat eşitliğinden bahsetmesinler.Ben dershaneye gidiyorum eğitimime dini kullanarak kimse bana ders anlatmıyor zaten olması gereken de bu değil mi?Çevrem de bir çok arkadaşım cemaatçilerin okullarında eğitim alıyorl ve bunlar dini kullanarak ders anlattıklarını ve bunun için ise çok fazla ücret talep ettiklerini biliyor musunuz?Benim yakınmam kesinlikle ücret konusunda değil! Ben sadece yapılan bir takım eşitsizlikten ve ayrımcılık sonucu oluşan durumlara karşı dikkat çekmek istiyorum.Eğitim herkesin hakkı madem bu eğitimden yararlanacağız lütfen bunu dinimizi kullanarak yapmayalım hiçte hoş değil.
Tüm bunlarla ne demek istiyorum;insanlar artık gözünün açmalı adamlar dini kullanarak gizli gizli ne dolaplar dön deriyor bir çoğumuz farkında bile değiliz,belki şuan da Türkiye’mizin içerisinde bulunduğu durum bunlardan ibarettir tüm bunların suçlusu belki bunlardır.
Bu yazımda korktuğum şey başıma gelmezse çok iyi olacak…Haftaya başka bir konu da buluşmak dileği ile …

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.