Askerlikle İlgili Bazı Ana Başlıklar…

Malumunuz ki ülkemizde askerlik mecburi bir görev ve her sağlıklı Türk gencinin yapması gereken vatani bir olgu. Bu kapsamda sizlere bazı ana bilgileri sizlere sunmak istiyoruz. Belki askere gidecek gençler açısından açıklayıcı bir nitelikte olabilir.

Yükümlü: Askerlik yaşına gelmiş, askerlik için gerekli şartları taşıyan ve askerlik görevini yapmak mecburiyetinde olan her Türk gencine yükümlü adı verilmektedir. 

Saklı: 20’li yaşlara geldiği halde isimlerini nüfus kütüğüne yazdırmamış ve buna bağlı olarak nüfus cüzdanı almamış kişilere verilen isimdir. Bu daha çok doğu ve güneydoğu bölgelerinde görülen bir durumdur ve son yıllarda sayısı iyice azalmıştır.

Yoklama Kaçağı: kanunu bir mazereti olmadan, kanuni süreçler ve belirlenen koşullar içerisinde son yoklamasını yapmayan kişilere verilen isimdir.

Bakaya: Kanuni bir mazereti olmadan askerlik şubesi tarafından yapılan çağrıya uymayarak sevkini yaptırmayanlara ve çağrıya uyup kaydını yaptırdığı halde kıtalarına sebepsiz katılmayan askerlere verilen addır.

Firar: Kıt’asında veya vazifelenin icabı sırasında orada olduğunu kanıtlaması gereken bir yerden 6 günden fazla uzaklaşmasına verilen isimdir.

İzin Tecavüzü: Askeriye tarafından verilen izni mazeretsiz olarak 6 gün geçirmeye verilen isimdir.

Sevk Tehir: Kanuni mazeretleri sebebiyle silâh altına alınması işleminin gecikmesine verilen isimdir.

Yükümlü Sayısı (Esnan): Genel anlamda şuan askerlik kapsamı altında olan tüm kişilere verilen isimdir. Bu kapsama askerlik görevini yapmakta olan muvazzaf hizmette bulunanlar, yedeğe alınmış yedek subay ve ast subaylar, yoklama kaçakları, bakayalar, sevkleri tehir edilenler, yabancı kütük defterine kayıtlı olan yabancı personelin tamamına Esnan yani yükümlü sayısı adı verilir.

Hava Değişimi Tecavüzü: Hava değişimi izninin mazeretsiz olarak 6 günden daha fazla geçirmeye verilen isimdir.

Ertesi Yıla Terk: Kanuni mazeretler kapsamında bu yıl yapılması gereken işlemlerin bir sonraki yıla tehir edilmesi işlemidir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.