Kategoriler
Günlük hayat Kadın ve Sağlık

Gebelikte Seyahat ve Uçuşlarda Hypoxia

Genel olarak söylemek gerekirse, seyahat gebeliğin birinci yarı­sında tehlikesizdir, ancak sonraki aylarda mümkün olduğu kadar ertelenmelidir. Seyahatler bazen önlenemediğinden her kadın se­yahatler yönünden kendi kendini idare etmelidir. Bununla beraber, gebeliğin Son dört haftasında ve düşüğe ihtimal bulunduğu her han­gi bir zamanda seyahat tavsiye edilmez. Mesele seyahat sırasında sağlanacak konfora ve her hastanın şahsi özelliklerine bağlı bulun­duğundan genel kurallara uymak en iyisidir.
 

Gebelik sırasında uçakla seyahat: Gebe kadınların hava yolu ile taşınmasında iki önemli mesele vardır: Birincisi gebelik kusma­sını artıran taşıt tutmasıdır. Bu, daima beklenmeli ve gebe kadın uçuş başlamadan takriben yarım saat önce 0.43 mi­ligram Hyoscine hydrobromide, 25 miligram Avonine, veya daha iyisi 50 miligram Marzine (Cyclizine hydrochloride RP.C.) gibi uygun bir antidot almalıdır. Uzun uçuşlar sırasında, altı saat sonra ikinci bir doz alınmalıdır. Gebelik kusması olan bir kadının mümkünse, bu hal geçinceye kadar, uçuşu geciktirmesi uygun olur.
 

Placenta yetersizliği beklendiğinde Hypoxia, (i) bebek için bil­hassa tehlikelidir. Anne, asgari bir rahatsızlık. duymadan 1,500 metre yüksekliğe dayanır ise de, gebeliğin sonla­nnda solunum sayısında ve derinliğinde hafif bir artış olabilir. Araştırmalar yer yüzü ile 1,500 metre yükseklik arasında fetusun kalb atışı dakikada 10/33 atışla artar. Bu, hypoxia’ya karşı fetusun bir kompansasyon hareketi olarak anlaşılmalıdır. Mo­dern sivil uçaklann havası 1,800-2,400 metre arasındakine eşit ok­sijen elde edecek şekilde ayarlanmıştır. PIa­centa yetersizliğinden şüphe ettirecek herhangi bir buldu bulunduğu zaman bu şartlar altında uçuş arzu edilmiyen pratik güçlükler arz edeceğinden, gebeliğin son zamanlarında da uçuştan kaçınma­lıdır. Hypoxia’nın fetusun ilk gelişme safhası üzerindeki etkisi bi­linmiyor ise de, bunun zararlı olduğuna dair şüphe uyandıracak bir çok se­bep vardır.

Hava seyahati, normal bir kadında, en iyisi gebeliğin 15 inci ile 32 inci haftalar arasına denk getirilmelidir. Acil ihtiyaç bulunma­dıkça, ne bundan önce ve sonra hava seyahati yapılmalı ve zorunlu durumlarda ise ayrı ok­sijen bulundurulmalıdır. Uzun uçuşlar sırasında oturmuş vaziyette gebe kadının ayaklarında husule gelen ödem sıkıntı verici­dir. Dolayısıyla, hastanın, ayaklar yukarıda olmak üzere yarı yat­mış bir durum alabilmesi için gerekli hazırlık yapılmalıdır. Uçuştan önce tam bir tıbbi muayene yapılmalı ve ancak hastalık, düşük, ve­ya placenta yetersizliğine istidat bulunup bulunmadığı ve hava, yükseklik, oksijen ihtiyacı ve istirahat imkanları hususunda lazım gelen inceleme yapıldıktan sonra hava seyahatine karar verilmelidir.

Makalenin yazari: PuLeRi . kendisine bu makale icin tesekkur ediyorum. Ayrica sadece bu sitede yayinlanmistir, kaynak gostermeden lutfen alinti yapmayiniz..

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.