Taksim İstiklal Caddesine girdiğiniz ilk andan itibaren o tarihi canlı tutan kokuyu hemen hissedersiniz. Beni her zaman büyüler İstiklal Caddesi. Bu kez internetten de takip ettiğim bazı fotoğraf sergilerini gezmek ve özellikle akbank 6. sanat günleri bünyesinde gerçekleşen kısa film festivalini izlemek için gittim. Bilgiliniz olsun kısa film festivalini izleyemedim çünkü 1 saat öncesinden gidip davetiye almak gerekiyormuş. Fakat Akbank Sanat’ın 6. kez düzenlediği “30 Saniye Ara” isimli kısa film festivali 10 Mart da sona eriyor. Akbank’ın diğer sanat etkinlikleri ise 31 Mart’a kadar devam edecek.

İstiklal semalarında dolaşırken, aşağıya doğru indikçe Mısır Apartmanı’na girmeye karar verdim. Hani şu her katında ayrı bir fotoğraf ya da resim sergisi barındıran, en üst katında ise gündüzleri şık bir restorant  geceleri  eglenceli bir kulübe dönüşen Mısır Apartmanı.

Merdivenleri tımandıkça her katta değişik bir afişle hatta bezen tabelayla başka bir sergiye davet ediliyorsunuz. İstanbul 2010 Kültür Başkenti Sponsorluğunda EnginGüneysu’nun fotoğraf sergisi “Sokağın Dili : Bildiğin İstanbul” adı altında ve ismiyle bile dikkatleri üzerine çekiyor. İçeriye girdiğinizde tenha bir atölyede İstanbul’u her yönüyle anlatan fotoğrafların içinde kayboluyosunuz.

Başka bir katta ise “Galerist” in sanat galerisine rastlıyorsunuz ve sanatçı olmanın ne kadar da üstün bir yetenek olduğunu anlıyorsunuz. Mutlaka herkesin gezmesi gerektiğini düşündüğüm Galerist 10 Nisan’ a kadar da açık.

Fotoğraf merakınız,öğrenme isteğiniz ya da yeteğiniz varsa FotoTrek ‘in düzenlediği fotoğraf seminerlerine de katılabilirsiniz. Farklı dönemlerden oluşan seminerler hafta içi ve hafta sonu olarak düzenleniyor.FotoTrek  fotoğrafçılık konusunda adım adım eğitim veriyor. Ayrıca Belgesel Fotoğrafçılığı gibi farklı dallarda da seminer almak isterseniz bunların da farklı tarihleri var. “Altan Bal ile Fotoğraf Okuma” 28 MArt da,  “Altan Bal ile Belgesel Fotoğraf” ise 8 Nisan’da. Bunun gibi birçok tarih ve adresi de www.fototrek.com adresinden öğrenebilirsiniz.

Çıktığınız her sergi ve sanat galerisinden aldığınız broşür ve hatta gazeteler bu alanda ilgili kişileri çok güzel yönlendiriyor. Beyoğlu’nun tarihi dokusunu böyle alanlarla paylaşmak bence bu dokuyu canlı tutmanın da en güzel örneği.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.