Kategoriler
Güncel Haberler Günlük hayat Internet Teknolojileri

Firefox 6 yakinda cikiyor, firefox 7 icin 2. beta ise sunucularda!

Artık her ay yeni bir firefox versiyonunun çıkmasına alıştık arkadaşlar. Şimdilerde ise Mozilla Firefox 6 için 2. beta versiyonu yayınladı. Daha beta 1’i yeni duyuran mozilladan 2. betayı bu kadar erken beklemiyordum. Türkçe kurulumlu versiyonun sunucularında yer aldığı firefox 6 versiyonu için henüz genel bir açıklama yapılmasada herkes bu versiyonun uzun süre duracağından ümitli. Ayrıca belirtmekte fayda var Firefox 6 stabil versiyonu tahminen Ağustos ayında yayınlanacak. Ayrıca üzüleceğiniz bir haber vereyim, daha firefox 6 stabil versiyon çıkmadan mozilla vakfı firefox 7 için çalışmalara çoktan başladı. Hatta kullanılabilir versionunuda yayınladılar. Şimdilerde firefox 7 beta 2 versiyonu sunucularında indirilmeye başlandı bile. Sizde denemek isterseniz buradan yada buradan firefox 7 beta 2 versiyonunu indirebilirsiniz. window işletim sistemleri ve türkçe dili için kullanımı da dahil..

Bir çok arkadaşım ve kullanan kişilerin şikayet ettiği bir konuda gündeme gelmiş durumda. Bu her yeni firefox versiyonunda eklenti uyumsuzluğundan ibaretdı. Bu sebeple artık bilinçlenen kullanıcılar yeni versiyona geçmeden eklentilerin yeni firefox versiyonu ile uyumlu hale getirilmesini bekliyorlar. Tabiri caizse biraz cılkı çıkmaya başladı çünkü habire güncelleme olayı insanın canını sıkıyor gerçekten. Bu konuda google chroma’yı tebrik etmek lazım çıktığından beri nerdeyse hiç yeni versiyon çıkarmadı diyebiliriz. yada çıkardı bundan bizim haberimiz yoktu :)

Bir dönem google yeni tarayıcısı için firefox dan yardım almıştı hatta google chroma’yı çıkarmadan önce firefox uygulaması için epey bir kampanya düzenleyerek kullanıcılara indirme hizmeti bile sağlamıştı. Sonrasında chroma için mozilla vakfından yardım almış olacakki chroma piyasaya çıktığında googlenin firefox üzerindeki destegide kalkmış oldu. Bir nevi mozalla ile google şirketinin anlaşması olduğunu söyleyebilirim. En azından öyle düşünüyorum..

Eğer sizde Mozilla Firefox 6 beta 2 yi Türkçe olarak hemen denemek isterseniz buradan yada buradan kurulum dosyasını indirerek test sürüşüne çıkabilirsiniz.. Ancak henüz eklenti desteğinin ne durumda olduğunu bilmediğimden önemli şeylerinizi yedeklemenizde yarar olacağını söylemem gerek. Yine aynı şekilde firefox 7 versiyonun 2.betasını denemek isterseniz ilk paragrafda indirme linklerini verdim, onun içinde bir test sürüşü yapabilirsiniz..

[poll id=”10″]

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.