Kategoriler
Hayat üzerine

Fikirler asla olmez – Izindeyiz ATAM

Atatürk’ün vefat ederken söylediği son söz… İnsanın karşılaşacağı ölüm gerçeğinin son saniyeleri geldiğinde, o sırada yanında bulunanlardan Dr. Neşet Ömer bey “Dilinizi göreyim efendim. Lütfen dilinizi dışarıya doğru çıkartın” diye telaşlanırken, Atatürk, Dr. Neşet Ömer gülümsedi; “ VE ALEYKÜMÜSSELAM ” diyerek gözlerini kapatmıştır. (Kılıç Ali’nin Anıları Sh 659. Hulusi TURGUT) Peki, o sırada Atatürk’ün yanında bulunanlar telaş ve çaresizlik içerisinde kıvranırlarken ve hiç gereği yokken Atatürk’ün “VE ALEYKÜMÜSSELAM” demesinin anlamı ne olabilir diye bir soru akla gelebilir. Böyle bir sorunun yanıtını Kur’an ayetlerinden öğrenelim. İşte Kur’an’ın söyledikleri: “ İyiliklerini içeren kitabı sağ tarafından verileceklere, melekler: ‘SELAMÜN ALEYKE’ derler. (Vakıa Suresi 90,91)

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“Fikirler asla olmez – Izindeyiz ATAM” için 2 yanıt

Hocam bu da Mustafa Kemal Paşa’yı halka sevimli göstermeye çalışma hareketlerinden biri mi… Bunu da ilk kez duyuyorum. Kılıç Ali’nin anıları demişsiniz de Kılıç Ali Paşa’yı kastetmiyorsunuzdur sanırım. İstiklal Mahkemesi başkanlığı yapan “Kel Ali” namıyla tanınan ile aynı kişidir bilmem hatırladınız mı…

Hani şu binlerce alimi sadece foter şapka giymiyor diyen asan adam varya… Sonra Allah onu ibret olsun diye çıldırtarak canını aldı hani… İşte o adamın hatıratı…

Binlerce alimi asan adamın hatıratına ne derece güven duyulur bilmemki… Benim aklıma bi soru işareti takıldı yani :)

Arada bir dusunmek ve arastirmak lazim. Su diye tarif ettigin, saygisizlik yaptigin kisi milyonlarin saygi duydugu birisidir. Hatda senin dusmanlarin bile o kisiye senden fazla saygi gosteriyor. Arada bir arastirma yap, ama yapmayacagin ve kafanin dikine gidecegin icin buraya yaziyorum:

ŞAPKA VE KIYAFET DEVRİMİ
Çağdaş giyim-kuşam, uygar oluşun en doğal işareti idi. Bu sebepledir ki Atatürk, çağdaşlaşma atılımları içinde, şapka ve kıyafet devrimine büyük önem verdi.

O zamana kadarki mevcut kıyafetimiz ne millî ne de uygar idi.

Fes, kalpak, külah, takke, sarık gibi başlıkların yanı sıra cübbe, ceket, şalvar, potur, pantolon gibi her çeşit kıyafet, toplumumuza dış görünüş bakımından karmaşık bir manzara veriyordu. Halbuki fikriyle, düşünüş biçimiyle uygar olmaya karar veren Türk milleti, bunu yaşayışıyla, dış görünüşüyle de kanıtlamalıydı. Daha önceleri başlık ve kıyafette bazı yenilikler yapılmışsa da eski ile yeninin bir arada yaşatılması nedeniyle bu atılımlar, gerektiği gibi gerçekleştirilememişti.

1925 yılında gerçekleştirilen şapka ve kıyafet devrimiyle toplumumuz, çağdaş giyim şekline kavuşmuş, yaşam tarzı bakımından uygar milletlerle birlik ve beraberlik içinde olduğunu göstermiştir. Bu bakımdan şapka ve kıyafet devrimleri şekilden öze geçen, belirlediği düşünüş biçimi bakımından çağdaş dünyaya açılan, çağdaş düşünce ile bütünleşen büyük ve bilinçli devrimlerdir.

Kaynak: http://atam.gov.tr/sapka-ve-kiyafet-devrimi/

*********

Bizdeki ilk etkili çağdaşlaşma hamlesini başlatan II.Mahmut’tur ve o da işe kılık kıyafetten başlamıştır.
Yanlış bilinen bir gerçek, pantolonu mecbur kılan ve sarığı yasaklayan Atatürk değil, II.Mahmut’tur.
Resmi dairelerde çalışanlar, devlet memurları pantolon giyip fes takmak zorundadırlar. Kendisi de dahil ondan sonra gelen padişahların ve sadrazamların resimlerine bakabilirsiniz.
Atatürk de bunu daha da ilerletip fesi de kaldırıp şapkayı getirmiştir.

Devamini kaynaktan okumani tavsiye ederim:

Kaynak ve daha fazlasi: http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=45582

***********

Bu arastirma tezinide okumani tavsiye ederim. Sizin binler dediginiz olayin gercek olmadigini goreceksiniz. Ayrica asilanlarin hepsi sapkadan degil halki ayaklandirdigi ve isyan cikardigi icindir bilginize..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.