Kategoriler
Anma Yazıları Genel Konular Günlük hayat iletişim Sevgi ve Ask Dünyası Toplumsal Konular

Fedakâr Bir Baba İçin

“Seninle konuşurduk baba, bazen lambanın etrafında dolanan bir kelebek için, yeni bir hayat kurardık, yemyeşil bir kırda… Güneş parmaklarıma dokunduğunda, öperdin yanaklarımdan, bıyıklarından anlardım senin olduğunu; seninle, tekrar çocukluğumu yaşamayı çok özledim baba! Adam olmayı sen öğretmiştin bana, senin tarafından takdir edilmek, inan hiçbir şeye benzemiyor.”

Ruhundan haber bekliyorum, yokluğuna olan inancım günbegün artıyor. Yoksun baba, neden gelmiyorsun, neden susuyorsun, her ağladığımda… Ağır aksak adımlarla karşılıyorum, sensiz geçen her günü, çok umursanmadığımı iyi biliyorum. Yabancı bakışlar dolaşıyor bedenimde, çoğu menfaat uğruna hırpalıyorlar oğlunu! Uykudan uyandığımda boynum bükük oluyor her defasında, kaldıramadım daha hiç başımı, dimdik duramıyorum bu hayatta. Ne yapsam, hep eksik kalıyor bir taraf… Ama baba, ben, işte o tarafla hayata tutunuyorum. Ruhundan haber bekliyorum, yoksa yanına geliyorum baba!

Kaderin çoğu oyununa hiç aldırmadım. Doğum günümde almış olduğun saate bakıp, geceyi batırıyorum, ömrüme. Dinliyorum gündüzün sesini, bir hayallerde çoğaltabiliyorum seni, birde o gün işte! Eve geldiğindeki ayak seslerini, bir görsen nasıl arıyorum. O yaramaz küçük kedinin tıkırtıları yokmu, her defasında geldiğini sanıp, uyumuş numarası yapıyorum. Ama ne yanağımdan öpen biri oluyor, ne de bıyıkların batıyor! O yokluğun varya, alay ediyor baba, inan o yokluğunun acısı fena batıyor kalbime. Ben gülemiyorum artık, o eskisi gibi, kahkahalar atıp-çatlatamıyorum bedenimi. Küçük kuzenleri eğlendirmek için yalancı gülümsemelerimi saymazsak, sensiz hiç gülemedim bu hayatta!

Fedakâr Bir Baba İçin
Fedakâr Bir Baba İçin

Annem her şeyden bihaber dolanıyor mutfakla, salon arasında. Bazen karşılaşıyoruz ekmek fırınında, aklımıza hemen sen geliyorsun. Akşamları elinde iki ekmekle, seni karşılamak çok güzel olurdu! Şimdi o ekmekler geçmiyor boğazımdan, yutkunmalarım seni dada da özletiyor. Geçenlerde terliklerini buldum, yatağın altında, sanki sen gidince onlarda saklanmışlar gibiydi. Bir süre baktım onlara, ama korkma yerlerini değiştirmedim hiç! Her şey olduğu gibi, akşamda yaklaşıyor, belki birazdan ekmekle girersin şu kapıdan. Annem yok şimdi evde, tahminen ben fırına gitmeyince, o gitti herhalde. Sensizlik zor baba, onca anının arasında yaşamak çok zor belki ama sen varsın her tarafta, yokluğun bile ayrı güzellik şu evde…

Şu halime bak baba, dün gece lambanın etrafında dolanan bir kelebeğin ettiklerine bak! Hayallerin bende baba, inan yaşatıyorum onları. Isırgan yolmaktan bıksam da sensiz köyde, ben en çok üzüm bağındaki o badem ağacına yaslanıp, seni düşünmeyi seviyorum. Bana o sana varan yolları göster baba! Yorulursam, hani vazgeçersem azarla kız bana, yeter ki yolumdan geri döndürme beni. Yeter ki o yanağıma konacak o öpmelerin tadına olan inancımı kırma! Seni özlemenin verdiği, sevgiyi, saygıyı, önemsizleştirecek oyunlarla, beni, yolumdan etmeye kalkışanlara fırsat verme… Düşersem, kaldır baba!

Şimdi annemin yanına gidiyorum, birazdan gelir o da. Biliyorum, yanımda olsan, her zaman destek olmamı isterdin anneme, kardeşime. Korkma baba, inan hiç üzülme! Ben herkese yeterince destek oluyorum, bir kendime yeniliyorum. Bakma bunları yazdığıma da, seni kaybettiğimden değil, daha çok anı bırakmak için zaman ayıramadığım için kızıyorum kendime. Cezamı, böyle veriyorum.

Biliyor musun baba, bir gün bu yazdıklarımı toprağa gömeceğim, üstüne birde ağlayacağım!

Oğlun emre onbey…

Yazar emre_onbey

Bir asi adam o. Kapıları olmayan dünyasının, karanlık girmez odalarında yaşayan. Gizemli, ruhani esaretin en yakın zindanında gezen, basit bir adam. Çocukluğunun oyun hikâyeleriyle yaşadığını sanan küçük bir polyannacı/ biraz pinokyo! Bedelini ödediği tek şey yazdıklarında saklı.

Kendi kalemiyle,” ben asla ispatlama gereği duymam kendimi; olmayan bir şeyi, ispatlamak aptallıktır!” diye hayıflansa da, annesi onu” hüzünlü efe” diye anlatır. Yazarken içinde bulunduğu kimlikse, sadece muammadır!

“neden yazdığımı bilmiyorum, ama şayet bir gün neden yazdığımı anlarsam, işte o gün bu işi bırakırım” diyebilecek kadar da cesurdur… Biz, onun hep yazmasından yanayız! En çok kendi hikâyemizi…

“Fedakâr Bir Baba İçin” için 7 yanıt

Hocam cok degerli bir yazi gercekten, normalde daha once yayinlanan yazilari site uzerinde yayina almamaya calisiyorum ancak bu denli degerli yazilari almamak mumkun degil. Harika cumle yapisi ve anlatim sekli. Duygusal yonunu soylemem gerek yok zaten. Ellerinize, yureginize saglik. Tesekkurler.

onur duydum bu güzel sözlerinizle, beklenilen biri olmak çok tarifsiz bir duygu. bu duyguyu yaşattığınız için var olun! (bundan sonra yazdıklarımı ilk önce bu sitede yayınlamaya özen göstereceğim :))

tebessümle…

Aramizda olup isminizin bizimle anilmasi dahi yeterli hocam. Yazilariniz arkadaslarimiz tarafindan farkli sitelerde de yayinlanacaktir :) Makaleci.com yazarlarini herzaman dusunmustur. Amacimizda sizler uzerinedir.
Saygilar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.