Umumi Tuvaletleri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 5

Gündelik hayatta çoğu zaman dışarda vakit geçiririz. Hal böyle olunca dışarıdaki umuma açık tuvaletleri mutlaka kullanırız. Umumi tuvaletleri kullanırken sağlığınız için dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır.
Alışveriş merkezleri, kafeler, lokantalar, barlar derken günlük hayatta çoğu zaman bu mekanların tuvaletlerini kullanırız. Gün içerisinde yüzlerce kişinin kullandığı bu tuvaletler genel olarak çok fazla hijyen değildir. Durum böyle olunca sağlımızda riske girer. Umumi tuvaletlerde en güvendiğimiz yerler genelde herkesin aynı düşüncede olduğu fakat en tehlikeli yerlerdir. Umumi Tuvaletleri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar;

En Güvenilir Yer En Fazla Kullanılan Yerdir

Umumi tuvaletleri kullanırken herkes en sondaki yerin daha az kullanıldığını ve sağlık açısından güvenli olduğunu düşünür. Fakat herkes aynı düşüncede olduğu için en sondaki tuvaletler çok fazla kullanılır. Orta tuvaletler ise daha az kullanılan tuvaletlerdir. Umumi tuvaletlerde orta kabinleri seçmeniz gerekir. Lavabolarda da aynı kuralı uygulayın. Elinizi yıkamak için en köşeleri değil de ortada ki lavaboları deneyin.

En Güvenilir Yer En Fazla Kullanılan Yerdir

Peçete Sermek Sandığınız Kadar Güvenli Değil

Çoğu kişi umumi tuvaletlerde otururken peçete serer. Peçeteyi koruma gibi görsenizde peçete klozet kapağındaki mikropları çeker. Nemli bir yapıda olan klozet kapağına peçete serince tüm mikroplarda peçeteye işler. Peçeteler nemi çok iyi çeker.Yani anlayacağınız peçete serseniz bile mikroplardan uzak duramazsınız. Umumi tuvaletlerde mecbur kalmadıkça klozete temas etmeden tuvaletinizi yapmaya çalışın.

Peçete Sermek Sandığınız Kadar Güvenli Değil

Eşyalarınızı Koyduğunuz Yere Dikkat Edin

Çantanızı, telefonunuzu yada elinizde ne varsa kesinlikle yere koymayın. Askı varsa askıya yoksada klozetin su haznesinin üzerine yerleştirebilirsiniz. Eşyalarınızı yere koyarsanız yerdeki tüm mikrop eşyalarınıza geçecek ve gün boyunca bu mikropları yanınızda taşıyacaksanız.

Eşyalarınızı Koyduğunuz Yere Dikkat Edin

Ellerinizi Çok İyi Yıkamalısınız

Tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi mümkünse 2 yada 3 defa iyice yıkayın. Tuvalette Elimizin değdiği yerlerin hepsi mikrop yuvasıdır. Elimizi gün içerisinde çok fazla kullanırız. Bu yüzden tuvalete girmeden öncede sonrada mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Herkesin korktuğu bir diğer konu olan tuvalette cinsel hastalıkların bulaşması konusu doğru değildir. Cinsel hastalıklar umumi tuvaletlerden bulaşmaz.Tuvaletlerde birçok bakteri olmasına karşın cinsel hastalıkların bakterileri bulaşmaz. Umumi tuvaletleri kullanırken dikkatli olun ve sağlığınızı düşünün.

Ellerinizi Çok İyi Yıkamalısınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.