Rooibos Çayı Nedir Faydaları Nelerdir

Binlerce yıldır insan oğlu tarafından bilinen ama son 10 yılda modern kültürde popülerleşen Rooibos çayının sağlığa faydası oldukça fazla. Bu çay Türkçe adı Kızıl Çalı olan bir tür dikenli bitkinin yapraklarını yani dikenlerini kaynatarak içilmekte. Biz de bu yazımızda Rooibos çayı nedir, faydaları neler bu konudan bahsedeceğiz.

 Güney Afrika’da Kalahari Çölü ve çevresinde yaşayan avcı-toplayıcı yerli Khoisan halkı dünyanın en eski büyük topluluklarından biriydi. Bu halkın hala günümüzde yaşayan bireyleri de oldukça ilkel bir şekilde hayatlarını daim etmekte.

İşte bu bahsettiğimiz Khoisan yerli halkı söylentilere göre 22 bin yıldan beri bu Rooibos çayının varlığından haberdarlardı. Aslında direk olarak çay demekte doğru olmaz ama rengi ve çaya benzerliğiyle çay statüsünde görülmekte. Gelin kısaca tarihinden bahsettiğimiz bu çay nedir, nasıl faydaları vardır.

Rooibos (Kızıl Çalı) Çayı Nedir?

rooibos çayı nedir

1920 yılından yani ilk seri üretime geçilen bu çay günümüze kadar nesli tükenme tehlikesinden geçmiştir. Bu sebeple ise üretimi oldukça sınırlı. Genel olarak piyasadaki çaylarda %2 ila %3 civarı saf Rooibos bulunmakta.

Aslına bakarsak Kızıl Çalı olarak adlandırılan Rooibos çay bitkisine hiç benzemez. Dikenli bir bitki olan kızıl çalının dikenleri demlenilerek çay haline getirilir. Kullanım şekli ve rengi siyah çaya oldukça benzerdir.

Çayın ilk kez Asya topraklarından Avrupa’ya ve birçok bölgeye ulaşması oldukça zaman almış ve maliyetli bir çay haline gelmiş. Siyah çaya alternatif olarak ise dikenden üretilen bu çay yaygınlaşmaya başlamış ve fakir çayı olarak da adlandırılmış.

Dediğimiz gibi siyah çaya oldukça benzeyen bu aromatik çayın en büyük farkı ise tamamen kafeinsiz olması. Bu yönüyle ve sağlığa yararları neticesiyle son 10 yılda modern kültürde yaygın hale gelmiştir.

Rooibos çayı nasıl içilir?

Rooibos Çayı Nasıl içilir

Genelde porselen veya cam demlikte sıcak suyun üzerine her bardak için 1 tatlı kaşığı çay dökülür. 6-8 dakika boyunca demlenen çayı ister bir miktar ılık süt veya bal/ şeker gibi maddelerle aromalaştırabilirsiniz. Çay kendiliğinden aromalı ve tatlı olduğu için şeker atmadan bir tatmanızı öneririz.

Rooibos Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Diğer çay türlerinden ayrılan en önemli noktası doğal olarak kafeinsiz olmasıdır.
  • Bitki oldukça güçlü antioksidan özelliğe sahiptir.
  • Bazı kanser türleri için tedavi niteliğindedir.
  • Mineral oranı oldukça fazla ve dengelidir.
  • Kan dolaşımını düzene sokar.
  • Mide ve rahatsızlıkları için birebirdir.
  • Kanda demir emilimine yardımcı olur.
  • Cilt rahatsızlıklarına tedavisel fayda verir.

Yaklaşık 2004 yılında fareler üzerinde yapılan bir deneye göre bu çay bazı kanser çeşitlerinde oldukça aktif özellik göstermekte. Bu tarz kanserler içinse ilaç yapımında da kullanılan ve tavsiye edilen bir çay haline gelmiştir.

Bu çay özellikle kafeinsiz olduğu için öğleden sonra ve akşam vakitlerinde kullanımı uyku düzeninizi güçlü tutmaktadır. Belli oranda çay ve kahvenin de sağlığa yararları vardır ancak bu tarz içeceklerin sabah ve öğlen vakitlerinde kullanımı daha doğru ve sağlıklıdır.

Ayrıca bu çayın tarihi ve ufuk açan bilgiler içinse kendi eşsiz üslubuyla Barış Özcan’ın şu önerdiğimiz videosunu izleyebilirsiniz. Ayrıca uyku düzeninizi nasıl sağlayabileceğinizi bu yazımızdan başka tarz yararlı çayları da bu yazımızdan görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.