Üniversiteye yeni başlayacak olanlar için öğrenci yurdu seçerken dikkat edilmesi gerekenleri detaylı şekilde içeriğimizden bulabilirsiniz.

Üniversite sınavı sonuçlarının açıklanması ve tercihlerin de yapılması ile birlikte gözler tercih sonuçlarının açıklanmasına çevrildi. Bayramdan sonra açıklanacak olan üniversite tercihleri ile birlikte çoğu öğrenci yerleştiği okul farklı bir ilde ise yurt veya ev arayışına girecek. Genellikle ilk yıllarda çoğu öğrenci eve çıkmak yerine yurda yerleşmeyi tercih ediyor. Devlet yurdu veya özel yurt seçenekler arasında yer alıyor. Hatta büyükşehir veya öğrenci sayısı yüksek şehirlerde apart tarzı yurtlar da seçenekler arasında yer alıyor. Yurt seçiminizi doğru yapmanız için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde artık ikinci eviniz olacak yurtlar kabus gibi bir yaşam alanına dönüşebilir. Yurt seçiminde pişman olmamak için aşağıda yer alan önerilerimize mutlaka bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Öğrenci Yurdu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcak Su ve İnternet

Bir yurtta konfordan önce aramanız gereken ilk iki özellik iyi bir internetinin ve sürekli olarak sıcak suyunun olmasıdır. Çoğu yurtta internet kötü sıcak su ise sadece belli saatler arasında verilmektedir. Sıcak su ile duş almak için sıra beklememek, internette takılırken sayfanın açılmasının 10 dakika beklememek için mutlaka bu iki konuya dikkat edin.

Sıcak Su ve İnternet-1
Sıcak Su ve İnternet-2

Yurdun Okula Olan Mesafesi

Yurt seçimi yaparken okul ile arasındaki mesafenin çok fazla uzak olmamasına dikkat edin. Bir otobüsle gidilecek uzaklıkta veya okula yürüme mesafesinde olması size sabahları erken derslere giderken ekstra uyumaya zamanı verecektir. Okula çok uzak bir yurtta kaldığınızda sabahları yolu çekmek sizin için bir kabusa dönüşecektir. Ayrıca İstanbul gibi bir yerde okuyacaksanız okula uzak bir yurda toplu taşıma ile gitmek sizin sabır sınırlarınızı zorlayacaktır.

Yurdun Okula Olan Mesafesi-1
Yurdun Okula Olan Mesafesi-2

Güvenlik ve Oda İmkanları

Yurdun güvenliğinin oldukça iyi olması gerekir. Çoğu yurtta kapı önünde duran mutlaka bir güvenlikçi vardır. Buna aldanıp yurdun çok güvenlikli olduğunu düşünmeyin.Yurtta güvenlik kameralarının olduğuna, yurdun gerçekten güvenlik önlemlerinin iyi olup olmadığına dikkat edin. Yurdun odalarının çok fazla kalabalık olmamasına dikkat edin. Üçten fazla kişinin bir odada kaldığı yurtlardan uzak durmanızda fayda var. Aksi takdirde aynı odada kaldığınız insanlar ile anlaşmazlık durumunda zor zamanlar geçirebilirsiniz. Yurdun ve odanın imkanlarına iyice bakın. Yoksa rahatınızdan oldukça taviz vermeniz gerekebilir.

Güvenlik ve Oda İmkanları-1
Güvenlik ve Oda İmkanları-2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.