Stalk Nedir?

Stalk, halk dilinde takıntı yaptığı birine sapıklığın kibarca dile getirilme biçimidir. Karşısındaki kişiye takıntılı olup ona hissettirmeden onun bütün hayatını bilmeye çalışmaktır.

Stalking taciz etmektir. İstemediğini bildiğin halde rahatsız edecek şekilde yaklaşmaya çalışmaktır.

Sosyal Medya Tacizleri

Birçok insanın sosyal medyada kullandığı hesapların gizlilik özellikleri esnektir. Önemsemezler ve gizlilik özelliklerini ‘herkese açık’ şeklinde kullanırlar. Kötü niyetli insanları hesaba katmadan hareket etmiş olurlar. Kendi profilinin engellendiğini bilen ya da sevgilisinden ayrılan bireyin takıntılı bir şekilde tüm profilinizi fake yani gerçek olmayan bir hesap yoluyla sizi profiline eklemesiyle taciz etmeye başlamış olur.  Tüm attığı tweetleri, fotoğrafları hayatındaki tüm insanları görmüş olacaktır tacizci.

Kendinizi Korumalısınız

Kullandığınız tüm sosyal ağların gizlilik ayarlarını kendinizin ve onay verdiğiniz arkadaşlarınızın görebileceği şekilde ayarlayın. Mail ve telefon numaranızı kimlere verdiğinize dikkat etmelisiniz ve en önemlisi doğum tarihi doğum yeri gibi bilgilerinizi gerçekliğinden emin olmadığınız yerlerde paylaşmamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.