PMS Nedir? (Adet öncesi gerginlik sendromu)

Adet öncesi gerginlik sendromu olarak da bilinen ve kadınların adet önceki dönemde hormonal değişikliklerden dolayı ruh hallerinin değişmesi olarak bilinen PMS, genel olarak kadınların çoğunda hafif yakınmalar şeklinde kendini göstermekte ancak %25 gibi bir kısmında çok daha ciddi şikâyetlere sebep olmaktadır.

PMS’ye dair bulgular arasında tüm kadınlarda rastlanan bir belirti olarak memelerde hassasiyet görülmektedir. Aynı zamanda geçici bir kilo artışı da meydana gelmektedir. Fiziksel olarak meydana gelen bu belirtiler arasında, baş ağrısı, döküntüler, kas ağrıları, diş eti kanamaları, çarpıntı, sıcak basmaları ve denge bozuklukları görülmektedir.

PMS’nin fiziksel bulgularının yanı sıra psikolojik bulguları da bulunmaktadır. Duygularda oluşan hassasiyetin yanı sıra, depresyon belirtileri de en sık görünen belirtiler arasındadır. Endişe, aşırı sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, huzursuzluk, gerginlik de PMS’ye ait psikolojik bulgular arasında yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.