Ana Sayfa Faydalı Bilgiler Nedir Perissodactyla Nedir?

Perissodactyla Nedir?

0
Perissodactyla Nedir?

Biyolojik bir terim olan Perissodactyla, İngilizce bir kelimedir ve tek parmaklılar anlamına gelmektedir.

Perissodactyla, aynı zamanda tek toynaklılar olarak da anılmakta ve memeliler sınıfında yer alan otçul hayvanları içine alan bir takım olarak bilinmektedir.

Perissodactyla takımına giren hayvanlar, ayaklarında tek bir toynak bulundurmakta ve büyük baş hayvanlar olarak da nitelendirilmektedir. Bu tür hayvanlar sadece otla beslenirler ve bitkiden aldıkları selülozu midede değil, bağırsakta sindirirler. Gergedanlar, atlar ve tapirler bu tür hayvanlara örnek olarak gösterilebilmektedir.

Günümüze kadar var olmayı başarmış olan Perissodactyla türleri, Hippomorpha ve Ceratomorpha olarak sınıflandırılmaktadır. Hippomorpha sınıfında yer alan hayvanların her ayağında tek toynak yer almakta ve uzun bacakları ile hızlı koşmaktadırlar. Bu cinsler içerisine at, eşek, zebra gibi atgiller familyasından hayvanlar yer almaktadır. Ceratomorpha sınıfında yer alan hayvanların ise birkaç işlevsel toynağı bulunmaktadır ve daha yavaş hareket etmektedirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.