Periskop Nedir?

Son zamanlarda Twitter ile birlikte kullanılan ve canlı yayın yapmayı sağlayan bir uygulama olarak hayatımıza giren periskop kelimesinin asıl anlamı, denizaltılarda kullanılan ve deniz altı ve deniz yüzeyindeki cisimleri görmeyi yarayan dürbün benzeri bir cisim olarak bilinir.

Optik bir düzeneğe sahip olan periskoplar, prizmaları kullanarak görüş açısı sağlamaktadırlar. Farklı kullanış alanlarına sahip olmasına rağmen, en geniş kullanım alanı denizaltılarda olmaktadır. Özellikle tamamen deniz altında ilerleyen denizaltıların suyun yüzeyindeki hareketlerini görmesini sağlaması sebebiyle oldukça faydalı bir alet olan periskop, uzunca bir borudan oluşmakta ve bu borunun uzayarak su yüzeyine çıkması ile görüntü sağlamaktadır.

Deniz yüzeyinden periskopun kadrajına gelen ışınlar, periskop içerisinde yer alan kiriş aynası sayesinde 90 derecelik bir açıyla kırılır ve kırılan ışık periskop borusu sayesinde aşağıya iner. Alt tarafında yer alan bir ayna sayesinde bu ışık kırılarak aşağı doğru iner ve ışınlar göze iletilir. Bu 90 derecelik kırılmalar, deniz yüzeyindeki görüntünün görülmesini sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.