Parkinson Nedir? 2

Parkinson öncelikle bir sinir sistemi hastalığıdır. İlk olarak 1817 yılında “James Parkinson” tarafından bulunmuştur. Genel olarak titremeli felç de diyebiliriz.

IMG_20160610_011221
Parkinson

Şimdi parkinson hastalığını daha detaylı inceleyelim. Beynimizde harekette büyük rol oynayan dopamin adlı kimyasal maddeler vardır. Dopamin maddelerinin üretildiği yerlerde zamanla aksamalar ve bozulmalar meydana gelerek parkinson hastalığı ortaya çıkar. Genelde insanların davranışların da bozulmalar meydana getirerek insanın yaşam kalitesini düsürücü yönde etki yapar. Daha çok 50’li yaşlardan sonra meydana gelir.

Parkinson Hastalığının Belirtileri

Genel olarak parkinson hastalığının belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • En bilindik belirti vücutta titremelerin görülmesi,
  • El ve bacaklarda sertleşmeler,
  • Hareketlerde ki yavaşlıklar,
  • Hareket halindeyken dengeyi sağlayamama,

gibi belirtiler parkinson hastalığının en bilindik ve belirgin belirtileridir.

Parkinson Hastalığı Tedavisi

Parkinson hastalığını tam tedavi etmek pek de mümkün değildir. Hastalığın gidişatını değiştirebiliriz. Zaten hastalık insanın hayatını kısaltmaz. Eğer kesin ve zamanın da hastalığın teşhisi konmuşsa ilaç tedavisi ile uzman nörolog kontrolünde tedavi iyi sonuçlandırılabilir. Her şey de olduğu gibi bu hastalıkta da ilaç tedavisi ilk yöntemdir. Eğer ilaç tedavisinden iyi sonuç alınamazsa ikinci alternatif olarak da cerrahi yöntem gelir. Cerrahi yöntem pek kullanılmamaktadır çünkü hastalığı rahatlacak ilaçlar piyasa da olduğu için çok zor kalınmadığı müddetçe cerrahi yönteme başvurulmaz. Ne olursa olsun hala hastalığın kesin sonuç verecek tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Daha fazlası için makaleci.com u takip etmeyi unutmayınız…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.