Ana Sayfa Faydalı Bilgiler Nedir Osiloskop Nedir?

Osiloskop Nedir?

0
Osiloskop Nedir?

Bir elektrik terimi olan Osiloskop, akım, gerilim, faz farkı, frekans gibi bazı elektriksel değerleri ölçmeye yarayan, elektriksel ölçüm ve gözlem cihazlarına verilen addır.

Osiloskop, işarete dair dalga şeklinin görüntülenmesine, frekans ve genliğin kolayca ölçülmesini sağlamaktadır. Diğer adıyla salınımölçer olarak da bilinen bu cihaz, özellikle teknik servislerde bulunması gereken bir alettir.

Elektrik enerjisini dalga biçiminde gösteren ve içerisinde geniş ölçme imkânları bulunduran Osiloskop, akım ve gerilim değerlerine dair değişimleri ve genliği zamana bağlı grafik olarak göstermeye yaramaktadır. Bu grafiklerde yer alan sinyale ait darbe ve boşluk süreleri, frekansı, genliği ve periyodu bulmaya yardımcı olmaktadır.

Özellikle elektriksel işaretlerin ölçülmesinde ve değerlendirilmesinde kullanılan Osiloskop, en geniş ölçüm imkânlarına sahip olması ile oldukça faydalı bir alettir ve sıklıkla kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.