Nükleer Nedir?

Atomum çekirdeğinden elde edilen bir tür enerji olan nükleer enerji, kütlenin enerjiye dönüşmesi olarak ifade edilmekte ve Albert Einstein’la özdeşleşen E=mc2 formülü ile ifade edilmektedir.

Nükleer enerjinin oluşması için 3 farklı reaksiyondan birinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu reaksiyonlardan ilki, füzyon tepkimesi ile açıklanmaktadır. Füzyon tepkimesi, atomik parçacıkların birleşmesi reaksiyonu ile açığa çıkmaktadır.

Nükleer enerjinin açığa çıkmasına sebep olan reaksiyonlardan bir diğeri, fisyon tepkimesi ile açıklanır ve fisyon tepkimesi, atom çekirdeğinin zorlanarak parçalanması ile oluşur. Nükleer enerjiyi açığa çıkaran son reaksiyon ise, yarılanma adı verilen atom çekirdeğinin parçalanarak daha kararlı hale geçmesi ile açığa çıkmaktadır. Bu reaksiyona, doğal fisyon da denmektedir.

Füzyon tepkimeleriyle elde edilen nükleer enerji, fisyon tepkimelerinden daha fazladır ve füzyon tepkimelerine örnek olarak, güneş patlamaları, fisyon tepkimelerine örnek olarak ise atom bombaları gösterilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.