Kasko Araç Değer Listesi Nedir?

Kasko değer listesi Türkiye Sigorta Birliği tarafından her ayın başında açıklanan, araçların güncel değerlerinin bulunabileceği listenin adıdır. Araçların kasko sigortası primleri, mtv ödemeleri, noterdeki devir işlemleri veya hasar sonrasındaki tazminat tutarının belirlenmesi gibi işlemler kasko araç değer listesi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Kasko Değer Listesi Tek Kaynak mı?

TSB’nin yayınladığı kasko değer listesi dışında sigorta şirketleri farklı kaynakları da 1 Nisan 2013 tarihinden bu yana referans alabiliyorlar. Online araç satış siteleri, seri ilanlar, oto pazarları vs. gibi kaynaklar da artık kasko değer listesine alternatif kaynaklar olarak karşımıza çıkıyor. Kasko araç değer listesinde yer alan araç değerlerinde, araçlara sonradan eklenen aksesuarlar yer almamaktadır. Bu nedenle kasko değeri hesaplamalarında bu durum göz önünde bulunudurulmalıdır.

Kasko Araç Değer Listesi Neden Önemlidir?

Kasko araç değer listesi, sadece aracın kasko primi vs. gibi ücretlerinin hesaplama sürecinde değil, olası bir kaza sonrasında alınacak tazminatın doğru ve eksiksiz bir şekilde ödenmesi için de büyük bir önem taşır. Örneğin poliçenizde aracınızın kasko değeri düşündüğünüzden daha düşük bir seviyede gösterilmişse, bu durum olası bir tazminat ödemesinde, gerekenden daha az bir mebla almanıza sebep olabilir.

Kasko Değeri ile MTV Ödemelerinizde İndirim Sağlayabilirsiniz

Kasko değer listesi sorgulamanızla daha önce MTV ödemelerinizde fazladan yaptığınız ücretlerin de geri iadesini alabilirsiniz. Örneğin aracınızın motor hacmi ve yaşına göre belirlenen motorlu taşıtlar vergisi ücretiniz, aracınızın kasko değerinin %5’inden daha fazla bir rakama denk gelmesi halinde, daha düşük bir MTV ödemesi yapacağınız gibi, daha önceden fazladan yaptığınız MTV ödemelerinizin geri iadesini de alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.