JİTEM Nedir?
Jandarmanın devriye hizmetlerini geliştirmek ve daha uzun süreli icra edilmesini sağlamak amacıyla üretilen Jandarma Mobil Karakol Aracı tanıtıldı. Albay Çetin, Türkiye genelinde deneme amaçlı, 20 Jandarma Mobil Karakol Aracı üretildiğini söyledi. (Hakan Mehmet Şahin - Anadolu Ajansı)

Genelkurmay Başkanlığından görüş alınmadan ve İçişleri Bakanlığının onayı olmadan, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından, kendi insiyatiflerinde kurulmuş olan, terörle mücadele amaçlı olarak faaliyet gösteren oluşuma verilen isim Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele olarak belirlenmiştir.

Kısaca JİTEM denir. JİTEM’in varlığı, uzun süre boyunca devlet kurumları tarafından onaylanmamıştır. Fakat Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının JİTEM hakkında başlattığı bir soruşturma ardından, JİTEM’in varlığı resmi olarak kabul edilmiştir. JİTEM’in Güneydoğu taraflarında işlenen bir çok faili meçhul cinayetten sorumlu olduğuna dair söylentiler bulunmaktadır. İlk kurulduğunda, Batman, Mardin ve Silopi faaliyet alanları olarak belirlenmiştir. Bu bölgelerde toplamda 2 grup ve 11 tim ile faaliyet göstermişlerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.