Hpv Nedir?

Genital bölgelerde ve mukozalarda oluşan ve enfeksiyona sebep olan virüse Hpv denmektedir. Hpv virüsü, siğile benzer kitleler oluşmasına neden olabilmekte ve servikal kanserle ilişkili olduğu saptanmaktadır.

10 ‘dan fazla Hpv virüsü bulunmakla birlikte yaklaşık olarak 20 türü genital enfeksiyona sebep olmaktadır. Virüsün bazı türleri elde ve ayakta siğillere neden olabilirken, bazı virüsler cinsel bölgede ortaya çıkmaktadır.

Hpv virüsünün en net belirtisi, genital bölge ve anüs etrafında siğillerin oluşmasıdır. Cinsel yönden aktif olan herkeste görülebilen Hpv virüsü, vücuda bir kere bulaştıktan sonra senelerce sessiz kalabilmekte, bu sebeple de birçok kişi farkında olmadan Hpv virüsü kapıp taşıyıcı olarak virüsü vücutlarında bulundurmaktadır.

Hpv virüsünün bilinen kesin bir tedavisi olmamakla birlikte hastalığa dair bulgular arasında yer alan siğil oluşumu tedavi edilebilmektedir. Ancak bu tedavi yöntemi bir daha siğil oluşmayacağı anlamına gelmez. Hpv virüsü bir kere bulaştığı zaman ömür boyu kişi o virüsü taşıyabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.