Dunning-Kruger Sendromu Nedir?

Justin Kruger ve David Dunning’in tanımladığı bir algılamada yanlılık eğilimidir. “cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır” diyor.

İşte tam da bu cümle tanımlıyor sendromu. Yetersiz bilgi ile yapamayacağı işlere yapacakmış gibi yaklaşan abartmaktan kendisinde olmayan özelliklerden bahsetmekten çekinmeyen insanlar da görülür.

Her şeyi Onlar Bilirler

Her şeyi yalnız kendi doğrularından ibret sanırlar ve öyle ibare ederler. Bilen okuyan bilgiyi seven insanlara karşıdırlar ve bu davranışlarını savunurlar.  En az işi yapıp en çok işi yapmış gibi gösterirler kendilerini boş cümlelerle abartarak anlatırlar yaptıkları küçük işleri. Her konuda bir fikirleri vardır hiç anlamadıkları ya da bu işin üstadı olmadan yorum yapamayacakları konularda bile mesela sağlık konusunda hiç anlamadıkları halde şu ilacı kullanabilirsin diyen insanları gözünüzün önüne getirebilirsiniz. Her şeyi önceden biliyormuşçasına konuşabilirler sanki yıllar önce olacakları görmüş ve bu konuda uyarıda bulunmuş gibi. Çalışırken müdürlerine kendilerinden üst seviyedeki insanlara kusursuz saygı gösterebilirler ama alt seviyelerindeki insanları ezmeye çalışırlar yalanlar söylerler hiç bilmedikleri konularda fakat söylediklerinin aksi bir durum ortaya çıktığında hiç söylememiş gibi davranırlar sonuna kadar söylemediklerine ikna etmek için çabalarlar.

Bencildirler ve bencil olduklarını bile inkâr edebilirler. O yüzden kesinlikle bu insanlara dikkat edilmelidir çevrenizdeki insanlar arasında var ise terapi almaları ve bu durumun değişebileceği hakkında konuşulmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.