Cadılar Bayramı (Halloween) nedir, nasıl kutlanır? 1

31 Ekim’de Hristiyanlar tarafından kutlanılan Halloween, Türkiye’de “Cadılar Bayramı” olarak bilinmektedir. Tüm Hristiyan dünyasınca kutlanan bu bayram, hasat döneminin bitip kış döneminin başladığı dönemde yani Kasım ayının başında kutlanır. Günümüzde sadece Batı dünyasında değil; yaygınlaşıp diğer ülkelerde, hatta Türkiye’de bile bazı taraflarca kutlanan bir bayram haline gelmiştir.

Halloween, “Tüm Kutsalların Akşamı” anlamına gelmektedir. Cadılar Bayramı’nın ortaya çıkış tarihi Hristiyanlık öncesi dönemlere, Paganlık dönemlerine dayanır. Aslında Hristiyanlarca ortaya atılan bir bayram değildir. Uzun yıllar kutlanan bu bayram daha sonra Hristiyan kişilerce benimsenip savaşlarda kaybettikleri azizlerini anmak için kutladıkları bir bayram halini almıştır.

Cadılar Bayramı ritüelinin en özel simgesi gülen bal kabaklarıdır. Çünkü bal kabağı hasat döneminin sonuna geldiğini bildirir. Bu özel günü benimseyen insanlar, bal kabağı ile evlerine çeşitli dekorasyon eşyaları yapmakta ve kapılarının önünü, balkonlarını bu günün simgesi olan bal kabağı ile donatmaktadırlar. Ayrıca, bal kabağının içi oyulur, dış tarafı gülen yüz olacak şekilde kesilir. Daha sonra içine yanan mum koyularak, bu günün en özel temsilcisi olan korkunç,gülen bir bal kabağı halini alır. Aynı zamanda bu günde ev sahipleri; evlerini kuru kafa, örümcek, cadı, hayalet gibi aksesuarlarla süslerler. Cadılar Bayramı dekorasyonunda ve kostümlerinde ana konsept korku ögesidir.

Cadılar Bayramı’nda küçük çocuklar sokağa çıkarak evlerin kapılarını çalarlar. Ev sahiplerine “Şaka mı yoksa şeker mi?” diye sorarlar. Eğer ev sahibi şekeri seçerse, bu günün en önemli yiyeceklerinden olan elma şekerini çocuklara ikram eder. Şakayı seçer ise, çocuklar Halloween’a özel giydikleri korkunç kıyafetleriyle ev sahiplerini korkutarak şaka yapmaya çalışırlar.

Gençler ve yetişkinler o gece birçok parti ve organizasyonlar düzenleyerek Halloween’ı kutlarlar. Bu partilerin en önemli ögesi herkesin korkunç kıyafetler giyerek birisinin kılığına bürünmektir. Çoğu kişi cadı, zombi, mumya, kuru kafa gibi korkunç kılıklara bürünürler. Bazıları ise farklı ve ünlü karakterleri taklit ederek onları temsil ederler. Halloween’da herkes özel kostümler giyerek birbirlerini korkutmaya, şakalar yapıp eğlenmeye çalışırlar.

Cadılar Bayramı günümüzde sadece Hristiyanlar tarafından değil birçok ülkede de popülerlik kazanarak kutlanmaya devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.