Ana Sayfa Faydalı Bilgiler Nedir Bilinçli Tüketici Nedir?

Bilinçli Tüketici Nedir?

0
Bilinçli Tüketici Nedir?

Tamamen ihtiyaçları karşılamak için yapılması gereken alışverişte dikkatli olan, bir malı veya hizmeti satın alırken kendi gereksinimlerini ön planda tutan, satın alınacak mal veya hizmetin kalite, güvenli ve ucuz olmasının yanı sıra sağlıklı olması için de araştırma yapan, tüketici haklarını hem bilen hem de savunan ve reklamların etkisinde kalmayarak israf yapmaktan kaçınan kişilere bilinçli tüketici denmektedir.

Pek çok çeşitlerin yer alması sebebiyle alışveriş karmaşık bir hal alabilmekte bu sebeple kendi ihtiyaçları dışında da alışveriş yapan kişiler de bulunmaktadır. Bu kişilerin bilinçli tüketici olabilmesi için, alışverişe gitmeden önce mutlaka liste yapmaları ve o listenin dışına çıkmamaları gerekmektedir. Listede yer alan ürünler alınacağı zaman fiyat karşılaştırması yapılmalı ve hem kaliteli hem de ucuz olan ürünler seçilmelidir. Alınacak ürünlerde mutlaka TSE damgası ve garanti belgesi bulunmasına dikkat edilmelidir. Alınacak yiyecek ve içeceklerin son kullanma tarihine bakmak da bilinçli tüketicilerin dikkat etmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.